TRAFİK HARİÇ: TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM SİSTEMİ VE PANDEMİ SONRASI EĞİTİM
10 Eylül 2021 Cuma 15:00

 

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta BÜMED MEÇ Okulları Genel Müdürü Fatih Meral’i konuk etti. Meral, pandemi sonrası eğitim ve genel eğitim sistemi konusunda açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşuyor. Şendir, bu haftaki programda BÜMED MEÇ Okulları Genel Müdürü Fatih Meral ile bu hafta başlayan eğitim-öğretim dönemini, pandemi sonrası eğitimi ve Türkiye’deki eğitim sistemini konuştu.

“ÖĞRETMENLERE DÜŞEN GÖREV BÜYÜK”

Öncelikle bu hafta başlayan eğitim-öğretim dönemindeki endişeleri değerlendiren Fatih Meral, yavaş yavaş çocukların aşılanmasına başlandı ama istenen seviyede olmadığını söyledi. Meral, okul servisleri konusunda da ciddi bir mağduriyet olduğunu ancak önümüzdeki hafta sistemin rayına oturacağından bahsetti. Yaklaşık bir buçuk yılın ardından okula dönüşte öğretmenlere çok büyük sorumluluk düştüğünü kaydeden Fatih Meral, “Nasıl sağlık çalışanları pandemi döneminde “ben mi çalışacağım?” demeyip çalıştıysa, bir güvenlik görevlisi bir sorun olduğunda “ben mi gideceğim?” demeyip sorun olan bölgeye gidiyorsa, öğretmenler de gelecek nesilleri kurtarmak için hiçbir bahanenin altına sığınmadan öğrencileri eğitmeli. Bunu 10 sene sonra kaybedilmiş bir nesil ortaya çıkmasın diye görev olarak görmeliyiz.” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETİMİN DEĞİL EĞİTİMİN ÜZERİNE DÜŞÜLMELİ”

BÜMED MEÇ Okulları Genel Müdürü Fatih Meral, okulların bir buçuk sene kapalı olması nedeniyle bazı yönlerin eksik kaldığına vurgu yaparak, “Özellikle eğitim kısmında eksik kaldık. Öğretim kısmını telefi etmek kolay. Bu eksikliği giderebilmek için okulların sürekli açık kalarak öğrencilerin bir arada kalması gerekiyor. Öğrencilerin çevresiyle ilişkisinin düzenlenmesi için derslerin değil eğitim kısmının üzerine düşülmeli.” değerlendirmesinde bulundu. 

“EBEVEYNLERE DE DÜŞEN GÖREVLER VAR”

“Sadece öğretime ağırlık verdiğiniz zaman eğitim geride kalıyor.” diyen Fatih Meral, bunun dengeli bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Meral, “Sosyal ve kişilik olarak kendinizi tanıyamıyorsanız, geliştiremiyorsanız aldığınız bilgiler bir yığından başka bir şey olmuyor. Bizim gibi sınav odaklı ülkelerde travmalar yaşanabiliyor.  Ebeveynlere düşen çocuğun hedefinin üzerinden eğitim almasını sağlamak olabilir. İnsan yetiştirmek adına bu çok önemli! İnsanların diğer varlıklardan ayrılan en önemli özelliği düşünmek. Sorgula, araştır, eleştir, savun felsefesiyle çocuklarımızı eğitmeliyiz. Eğitim sektörünün yeni vizyonlarından bir tanesi bu tarz eğitim olmalı.” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM SİSTEMİ İSTENEN SEVİYEDE DEĞİL”

Türkiye’deki eğitim sistemini de değerlendiren BÜMED MEÇ Okulları Genel Müdürü Meral, “Eğitim sistemi eskiye nazaran revize edildi ama hala istenen seviyede değil. Hala teorik bilgiler olsa da pratiğe dayalı eğitimler veriliyor. Vasıflı insan yetiştirmek için sınava itilen bir eğitim sisteminin değiştirilmesi gerekiyor. Okulda alınan bilgiler kuru bilgiler oluyor. Çocuklar okuduğunu anlayamıyorsa aldığı bilgiler bir işe yaramıyor.” açıklamasını yaptı.

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

@radyotrafik35