TRAFİK HARİÇ: DOĞAL FELAKETLER-İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLİŞKİSİ VE GÖÇMEN MESELESİ
14 Ağustos 2021 Cumartesi 04:28

 

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Özgür Gürbüz ve Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Erdoğan’ı konuk etti. 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşuyor. Şendir, bu haftaki programda Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Özgür Gürbüz ile yaşanan yangın ve sel felaketlerinin iklim değişikliği boyutunu, Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Erdoğan ile göçmen meselesini konuştu. 

“DOĞAL AFET DEĞİL İKLİM KRİZİ”

İnce Ayar programında, son günlerde ülkemizde de yaşanan yangın ve sel felaketlerini Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gazeteci Özgür Gürbüz değerlendirdi. Ciddi bir felaketle karşı karşıya kaldığımızı belirten Gürbüz, birkaç gün önce yapılan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Panelinde yapılan uyarıyı hatırlattı. Özgür Gürbüz, önümüzdeki 20 yıl içinde radikal önlemler alınması gerektiğini kaydederken, “Küresel ısınmanın yavaşlatılması için fosil yakıtlar yerine güneş enerjisinden faydalanılması gerekiyor. Yaşananlar doğal afet değil, iklim krizidir. Kentlerimizin alt yapısı değişen iklime uyumlu değil. Daha sert yağışlarla, rüzgarlar ile karşılaşacağız. Yapı standartlarımızı değiştirmemiz gerekiyor.” dedi. 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gürbüz, iklim değişikliğinin başında yaşadıklarımızın dehşete düşmemiz için yeterli olduğunu ifade etti. Hala zaman varken ne yapılması gerektiğinin konuşulması gerektiğini anlatan Özgür Gürbüz, “Et tüketimi azaltılarak iklim değişikliğinin engellenmesine katkıda bulunabiliriz. Böylece tarımda daha az su tüketilmiş olacak. Petrol, kömür, doğalgaz kullanımı bırakılmalı. Tarımdan, ormancılığa, ulaşımdan, diğer faaliyetlere kadar her şeyi değiştirmek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu. 

“GÜNEŞ VE RÜZGARDAN FAYDALANMALIYIZ”

İnsanların doğayı iyi gözlemlemediğini de aktaran Gürbüz, “Yaşadığımız coğrafyayı iyi anlamalıyız. Güneş ve rüzgarı kimse bulamazken bizim ülkemiz bu açıdan çok zengin. Yenilenebilir enerjilerden faydalanmamız gerekiyor, bunun için de politika lazım.” diye konuştu. 

GÖÇMEN MESELESİ…

Radyo Trafik ve YouTube Trafik TV’de yayınlanan İnce Ayar programında Gazeteci Özay Şendir, ülke gündeminin ilk sıralarında yer alan göçmen meselesini ise Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Erdoğan ile değerlendirdi. Bu meselenin birçok boyutu olduğunun altını çizen Erdoğan, “Ekonomik, siyasi ve kültürel boyutunu ayrı ayrı tartışmak gerekiyor. Hedefin yönlendirilmesi gereken mültecilerin kendisi olmaması gerekiyor. Kitlesel hareketlerin içinde bu bilince varmak oldukça zor.” dedi. 

MESELENİN SINIFSAL BOYUTU…

Doç. Dr. Barış Erdoğan, dünyadaki suç oranlarına bakıldığında göçmenlerin daha fazla suç işlemediğini ancak medyanın böyle bir yönlendirmede bulunduğunu dile getirdi. Kuralların herkes için aynı şekilde uygulandığı bir toplumda insanlar yaptıklarının karşılığını alacaklarını bildiklerinde daha tutarlı davrandıklarını aktaran Barış Erdoğan, “Gettolaşma kaçınılmazdır. Ancak kuralsız davrandıklarında cezalarını almalıdırlar. Durumun biraz da sınıfsal bir yönü var. Toplum, ekmeklerinin ellerinden alındığını düşünüyor. Belirsizlik kaygıya, kaygı da şiddete neden olabilir. Yapılması gereken mağdur göçmenlere Türk toplumunun da alıştırılması gerekiyor. İki tarafın da memnun edecek politikaların üretilmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.
 

@radyotrafik35