TRAFİK HARİÇ / ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE VE SALGINDA TİYATROLAR
6 Ağustos 2021 Cuma 14:58

İnce Ayar’da bu hafta Ekolog Prof.Dr. Tuncay Neyişçi orman yangınları ile mücadeleyi, tiyatrocu Muharrem Uğurlu da salgın döneminde tiyatroları anlattı.

Radyo Trafik’te yayınlanan, trafik hariç gündemin konuşulduğu İnce Ayar programına bu hafta Ekolog, Türkiye Ormancılar Der. Batı Akdeniz Şb. Yön. Kur. Bşk. Prof.Dr. Tuncay Neyişçi ile Tiyatro Kooperatifi Yön. Kur. Üyesi Muharrem Uğurlu katıldı.

Özay Şendir’in sorularını yanıtlayan Neyişçi orman yangınları ile mücadeleye dair, Uğurlu ise salgın döneminde tiyatroların durumuna dair değerlendirmelerde bulundu.

ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELEDE UÇAK TARTIŞMASI

Türkiye 10 gündür orman yangıları ile mücadele ediyor. Hala birçok noktada yangınları söndürme çalışmaları devam ederken, ilk günden bu yana Türk Hava Kurumu (THK) ekseninde yangınlara havadan müdahalenin yetersiz olduğu iddiaları üzerinden tartışmalar yaşanıyor.

Ekolog, Türkiye Ormancılar Der. Batı Akdeniz Şb. Yön. Kur. Bşk. Prof.Dr. Tuncay Neyişçi ise bu tartışmalarla ilgili şu sözleri dile getiriyor:

“Maalesef bizde uygulamaya herkes, politikacısından yani kamuoyuna kadar herkes yangınların uçakla söndürüleceğini söylüyor. Şimdi siz trafik ile ilgili bir program yapıyorsunuz. Bir örnek vereyim; hızlı bir spor otomobiliniz var ama bütün yollarınız da stabilize… Bu hızlı otomobili hangi etkinlikte kullanırsınız? Eğer hızlı otomobiliniz saatte 240 km yapıyorsa stabilize yollarda hızlı otomobiliniz olsa ne fark eder, olmasa ne fark eder? Mesele bu!”

“AÇIĞA ÇIKAN ENERJİ MİKTARI HİROŞİMA’NIN 5’TE BİRİNE EŞDEĞER”

“Şimdi uçağı kullanacaksanız veya hızlı otomobilinizi kullanacaksanız onun hızına uygun kaplamalı yollar, virajlarınız da o hıza uygun olacak. Yani bütünüyle hızlı otomobilinizi kullanacak bir alt yapıyı hazırlamış olmanız lazım. Şimdi helikopter vb. bunlar kendi başlarına çalışmazlar. Bunların da belli sınırları, ilkeleri var. Sizin ormanlarınız çok kısa sürede ateş alıp, çok kısa sürede kontrol edilemeyecek kadar yüksek enerji açığa çıkaran bir orman ise işte efendim hızlı otomobiliniz olsa ne olur 40 ton atan uçağınız olsa ne olur? Görüyorsunuz televizyonda da gösteriyorlar bunları. Televizyondaki birtakım bilim insanları veya politikacılar veya yöneticiler ‘Uçak da uçak!’ diyor. İspanya’dan getirildiği söylenen uçağın attığı suyun yere düştüğünü, o ayrılmadan 5 dakika sonra tekrar alevlerin çıktığını görmüyor mu bu insanlar? Galiba şunu söylemek lazım; Manavgat’ta başlayıp şimdi başka yerlerde yapılan üzerine defalarca su atılmış olan yangınların her bir saatinde açığa çıkan enerji miktarı yaklaşık olarak Hiroşima’ya atılmış bombanın 5’te birine eşdeğer bir enerji açığa çıkıyor. Bu şudur; siz harıl harıl yanan bir sobayı tükürerek söndürmeye çalışıyorsunuz. Tükürükle yangınlar bu kadar sönüyor. Ormanların içindeki özellikle şiddetle yanan yanıcıları bertaraf etmek, orman dışına çıkarmak veya belli yöntemlerle orman içinde risklerini minimuma indirmektir.

SALGIN ÖNLEMLERİNİN TİYATROYA ETKİSİ

İnce Ayar programının bir diğer konuğu ise Tiyatro Kooperatifi Yön. Kur. Üyesi Muharrem Uğurlu idi.

Salgın önlemlerinden en çok etkilenen alanlardan biri de tiyatrolar oldu. Tiyatrolar uzun süre kapandı, tiyatro oyuncuları uzun süreler işsiz kaldı.

Muharrem Uğurlu, Yön. Kur. Üyesi olduğu Tiyatro Kooperatifi’ni anlatırken devam eden salgın sürecinde yapıllanları da anlattı:

“Dünyada ve Türkiye’de kurulmuş ilk sosyal kooperatiftir. Bu özelliklerinden yola çıkarak biz şöyle tanımlamıştık kendimizi; biz pandemi öncesinde 2019’da kurulduk ama kurulum aşamasından önceki çalışmalar 2018 Mayıs’ına kadar dayanıyor 12-13 tiyatronun bir araya gelmesi ile. Resmi kuruluşumuzda 32 tane ortağımız ile 32 özel tiyatro ile kurduğumuzda hedefimiz şuydu; Tiyatro Kooperatifi olarak özel tiyatrolara 21. yy dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanı sağlamaktır. Nasıl ki gidiyoruz Almanya’da festivallere katılıyoruz oradaki tiyatroların ne kadar profesyonel çalışma alanlarının olduğunu, mevzuat ve yasalarının ne kadar oturduğunu görüyoruz… Amacımız, bunu burada oturtmaktır. Fakat öyle bir döneme denk geldik ki biz daha yürümeye başlamadan koşmak zorunda kaldık. Niye? Pandemi ile birlikte en ağır yük bir anda tiyatro sanatına ve sanatçılarının üzerine bindi. Tiyatrolar kapandı. Birçok tiyatro geri dönülmeyecek şekilde kapısına kilit vurdu. Tiyatro oyuncularımızın bir çoğu memleketlerine döndüler, meslek değiştirdiler. Yani çok zor durumdaydı.”

Programın tamamını dinlemek ya da izlemek için;

 

@radyotrafik35