TRAFİK HARİÇ / KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELERİMİZ
16 Temmuz 2021 Cuma 15:53

 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Gen. Md. Yrd. Yahya Coşkun ve Ankara Rölöve ve Anıtlar Md. Cennet Ceylan, müze ve kültür varlıklarımızı anlattı.

Radyo Trafik’te yayınlanan İnce Ayar programında, Özay Şendir konukları Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Tarihçi Yahya Coşkun ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cennet Ceylan ile kültür varlıkları ve müzelerimize ilişkin konuştu.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Tarihçi Yahya Coşkun Müze Kart, ören yerleri, kültür varlıklarımıza ilişkin bilgiler verirken dün yıl dönümünde 15 Temmuz Demokrasi Müzesi’ndeki kalabalığı da anlattı.

15 Temmuz’un yıl dönümünde gece saatlerine kadar vatandaşların müze kapısında olduklarını belirten Coşkun, müzeye ilişkin ise şu bilgileri aktardı:

“Müzeler dünyanın en geleneksel kurumları… Dünyanın en eski kurumlarından bir tanesi... Neredeyse orta çağdan beri 400 - 500 yıldır insanlar aslında en iptidai halleri ile müzeler açıyorlar. Müzenin özeti nedir aslında? Bir eseri muhafaza etmek ve görülmesi için sergilemek. Ama tabi 200 yılda müesseseleşmesi ve artık bugün yaşadığımız modern, bilgisayar, internet çağında bambaşka bir hale gelmesi kaçınılmazdı. O yüzden dünyada da artık müze dediğimiz şeyin sadece bir eseri koruyan ve onu sergileyen ve teşhir eden bir birim olmadığı ortada. Tecrübe etme, deneyimleme kısımları çok daha öne çıkıyor. Dijitaller, sanal gerçeklikler hatta 3D’den başlayıp 8D’lere varan şeyler müzenin içerisinde de hissedebilmek, dokunabilmek, daha iyi algılayabilmek için önlerde gidiyor artık bu tip uygulamalar. Biz de Türkiye’de dünyayı takip ediyoruz, yakalamaya çalışıyoruz. Ama tabi çok kolay olmuyor bu dönüşümler. 15 Temmuz müzesi bize bu imkânları da sunuyor. Çocuklar için özel bölümlerimiz var. Çocuk oyun alanlarından başlayıp her bir dijitalde özel bölümler var. Bunlardan bir tanesi de çizimlerini yapması, çizdiği şeyleri görebilmesi… Bu ve benzeri birçok şey var. O yüzden her fırsatta sık sık çocuklarımızı, gençlerimizi de davet edeceğiz. Çünkü çok büyük bir alan, çok geniş bir alan birbirinden farklı çok özel bölümleri var, her bir bölümde dijitalde, mapping de insanı böyle kuşatan kendisini o anda o gecede o anlarda hissetmesini sağlayan şeyler… Çünkü müze dediğimiz şey nasıl bir eseri koruyup onu gösterip tanıtıyorsa bazen sadece bir eseri değil bir geceyi, bir anı, bir zaman dilimini de hissetmemize imkân tanıyacak ve 15 Temmuz müzesi de elbette o meşum darbe gecesini şehitlerimize, kaybettiklerimize, gazilerimize bir adım daha yakın olmamızı, o anı bir kez daha hatırlamamızı sağlayacak.”

ANKARA RÖLÖVE VE ANITLAR MÜDÜRLÜĞÜNÜN ÇALIŞMALARI

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cennet Ceylan da bölgede yapılan çalışmaları anlattı. Anıt ve rölöve kavramlarına ilişkin bilgiler veren Ceylan, “Kültür varlıklarımıza gereken saygıyı gösteriyor muyuz?” sorusuna ise şu cevabı verdi;

“Sanıyorum biz bu konuyla ilgili hoyrat davranabiliyoruz. Belki de bu anlamda, bilinçlenmemiş olabiliriz. Doğru kelimeyi de bulamıyorum. Ancak bakanlık olarak bizler, bütün çalışma arkadaşlarımız sizler de bunun içerisinde gözlemleyebiliyorsunuzdur muhakkak halk olarak, kamuoyundan insanlar olarak… Bizler eski eserlere önemle, dikkatle özen göstermeye çalışıyoruz. Ancak şöyle ufak bir serzenişte bulunmak isterim. Ben bu göreve gelmeden önce çeşitli kontrollüklerim oldu. Yani sahada birebir yapı denetim görevlisi olarak da görev yaptım. Ufak bir ilimizde kalenin cephesini kumlama yöntemi ile temizledik. Daha biz bugün bitirdik, ertesi gün yazılar yazılmaya başlandı. Bir taraftan yazı yazılıyor ancak şöyle bir garip taraf da var. Bir tarafımız yazıyor, halktan başkaları da bunu şikâyet ediyor. Birkaç gün sonra da işte; ‘Kalenin duvarları yazılarla donatılmış durumda Kültür Bakanlığı buna el atsın!’ gibi serzenişte bulunuyor insanımız. Böyle bir karmaşa da var açıkçası bu konuyla ilgili.”

Programın tamamını izlemek için;

@radyotrafik35