“ZAYIFLAMAK İÇİN AÇ KALMAK ŞART DEĞİL”
10 Nisan 2021 Cumartesi 02:59

 

Türkiye'nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Emekli Büyükelçi Uluç Özülker ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan’ı ağırladı. 

Koronavirüs ile mücadelede ve virüse yakalanan kişilerin beslenmesinde D vitamininin önemi… Vitamin ve mineral bakımından önemli besinler… Yiyerek kilo verilebilir mi? Kahvelerin yağ yakımındaki önemi… Radyo Trafik, trafik hariç her şeyi konuşmaya devam ediyor. Özay Şendir ile İnce Ayar programına konuk olan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan, beslenme konusunda önemli bilgiler verdi. 

D VİTAMİNİ HANGİ KOŞULLARDA ALINMALI?

Tüm virüslerde olduğu gibi koronavirüs ile mücadelede D vitamininin önemine vurgu yapan Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan, “Her vitaminin fazlası zararlıdır, toksik etki yaratabilir. Virüse karşı mücadelede D vitamini önemlidir. Temaslı kişilerin de D vitamini alması gerekir. Yeterli miktarda güneşe çıkılamıyorsa, evden çalışılıyorsa vitamin seviyesine baktırmak lazım. Yeterli seviyedeyse fazladan D vitamini almaya gerek yok.” şeklinde konuştu. 

HERKESİN KONUŞTUĞU BESİNLER…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan, son zamanlarda çokça tavsiye edilen besinlerin yararları ve zararları hakkında da bilgi verdi. Yeşil çay, zerdeçal, probiyotik alımının birçok hastalığa iyi geldiğini anlatan Tapan, “Lahana turşusu çok iyi bir probiyotiktir. Pancar çok kuvvetli bir antioksidandır. Mor ve kırmızı meyveler de aynı etkiyi yaratıp, vücudun direncini artırır. Akciğer kapasitesini korur ve bağışıklık sistemini güçlendirirler. Bu tarz besinleri hayatımıza sokmamız lazım. Sürekli kullanılması lazım ki savunma sistemimiz kuvvetli olsun.” ifadelerini kullandı. 

Tapan ayrıca, “Kabak çekirdeği selenyum ve çinko zenginidir. İdrar yolları için önemlidir. Böbreklere de faydası olan tuzsuz kabak çekirdeğinin 65 yaş üstü için daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çörekotu yağının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi var ancak alerjik etkileri olabilir. Sarı kantaron yağı, yaraların iyileşmesinde az olmak kaydıyla kullanılabilir. Bu tür yağları doktorunuza danışarak kullanın.” önerisinde bulundu. 

ZİHİN GELİŞİMİNDE ÇİLEĞİN ÖNEMİ

“Çilek, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir.” diyen Tapan, “Çocukların zihinsel gelişimi ve bağışıklık açısından çilek önemlidir. Mevsiminde yendiği takdirde çok fayda sağlar. Gebelerin çilek tüketimi de çocukların beyin gelişimini olumlu etkiler. Ebeveynler çocuklarına çilek yedirsinler.” açıklamasını yaptı. 

AÇLIK OTU NEDİR, AÇ KALMADAN KİLO VERİLEBİLİR Mİ?

Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan, pandemi döneminde sıklıkla konuşulan açlık otu hakkında da çarpıcı detaylar verdi, aç kalmadan da kilo verilebileceğini şu sözlerle açıkladı:

“Açlık otu, sinamekigillerden bir bitkidir. Kullanılması kişiyi çok fazla tuvalete çıkarır. Bu, günü kurtarmaktır. Çok uzun süre kullanılması kabızlık sorunlarına yol açabilir, fazla su kaybına neden olabilir. Tüm sebzeler, peynir, yumurta, baklagiller yiyerek kilo vermenizi sağlar. Şeker, paketli gıdalar, şekerli içecekler, yüksek miktarda pirinç, makarna, hamur işleri kilo almanıza neden olur. Bunlar da tüketilmeli ama kararında… Zayıflamak için aç kalmak şart değil. Aç kalarak zayıflamak kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler.”

Tapan, fazla tüketilmemesi kaydıyla filtre kahve ve Türk kahvesinin metabolizmayı hızlandırdığını da sözlerine ekledi. 

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ ÖZÜLKER DE “İNCE AYAR”A KONUK OLDU

Özay Şendir, “İnce Ayar” programında Emekli Büyükelçi Uluç Özülker ile de iç ve dış politikadaki gündemi değerlendirdi. Özülker, İtalya Başbakanı Draghi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı sözlerinin düzeltilmesi gereken bir husus olduğunu, bu sözlerin söylenmesine neden Avrupa Komisyonu Başkanı Von Der Leyen’in ayakta bırakılmasıyla ilgili görüntünün de yanlış olduğunu söyledi. Emekli Büyükelçi Özülker, olası Erdoğan-Biden görüşmesiyle alakalı ise aradaki anlaşmazlıklar nedeniyle görüşmenin olumlu geçmesini beklemediğini anlattı.

Programın tamamını YouTube Trafik TV'den izleyebilirsiniz.

@radyotrafik35