YÜKSELEN KUR VE OTOMOBİL FİYATLARINDA BEKLENEN ARTIŞ
1 Nisan 2021 Perşembe 17:48

 

Otomotiv dünyasının iki önemli ismi İbrahim Aybar ve Merih Tüzün, döviz kurundaki artışın otomobil fiyatlarına yansımasını yorumladı.

Radyo Trafik’te yayınlanan “Duayen” programına katılan otomotiv dünyasının iki önemli ismi İbrahim Aybar ve Merih Tüzün, son dönemde kurda yaşanan dalgalanma ve artışın otomobil fiyatlarına yansımasını yorumladı.

“%10’A YAKIN FİYAT EKLEMESİ SÜRPRİZ OLMAZ”

İbrahim Aybar, döviz kurundaki son artış ile birlikte otomobil fiyatlarında da bir zam beklentisi oluştuğunu söyledi. Dövizdeki bu ani artışın beklenmediğini aktaran Aybar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıl sonuna kadar 7.90’a, 8.00’e ancak geleceği beklenen dolar bugün işte 8.20, 8.30 bandına oturmuş gözüküyor. Daha yukarı gider mi? Tabi ihtimal yok değil. Bütün bu şartlar altında ithalat fiyatlarında da mutlaka bir yenilenme söz konusu olabilir. Yani benim öngörüm şu; önümüzdeki günlerden itibaren otomobil markalarının Türkiye’de sattıkları araçlar üzerine %10’a yakın bir fiyat eklemesi yapması sürpriz olmaz. O nedenle de söylüyorum ki; bu zamlar tam hayata geçmeden hızlı davranmakta fayda var. Yeni bir motorlu taşıt alma düşüncesinde olanlar için...”

İKİNCİ ELDE DE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Otomotiv piyasasında çip sıkıntısının sürdüğüne dikkati çeken Aybar, arz düşmesi nedeniyle ikinci el piyasasının da yeniden hareketleneceği öngörüsünde bulundu.

“Başka bir sıkıntı da tabi çip sorunu falan diyoruz malum. Bu araçların üretimindeki sıkıntılar… O da tabi arzın düşmesini getirecek. Aynı geçen sene pandemi başladığı zaman fabrikaların durması gibi bir netice söz konusu… Tabi arz azalınca bu sefer ihtiyaç sahipleri doğal olarak ikinci ele yönelecekler. İkinci el fiyatlarında geçen sene olduğu gibi bir hareketliliği bugünden görmeye başladığımızı söylememiz lazım. Ayrıca oradaki ticaretin de geçen sene gibi aynı canlı olacağını yani 9,5 -10 milyon aralığında bir transferin bir ikinci el değiştirmesinin gerçekleşeceğini beklememiz sürpriz olmaz. Dolayısı ile böyle bir yıl yaşayacağız.”

“İSTİKRAR ÇOK DEĞERLİ VE ÖNEMLİ”

Otomotiv dünyasının bir başka önemli ismi Merih Tüzün ise ekonomi ve döviz kurunda istikrar gerekliliğine dikkati çekti.

“İstikrarsızlık çok rahatsız edici.” ifadesini kullanan Tüzün, kurdaki artış ve otomobil fiyatlarındaki zam beklentisini şu sözlerle yorumladı:

“Hem tedarik sorunu var, o fiyatların arz – talep dengesinin bozulması ile artmasına neden olabilir. Çünkü talep gördüğümüz kadarı ile oldukça yüksek, canlı. Ama arz buna karşılık yetersiz kalınca burada fiyatların baskı altına girmesi, yükselmesi riski var. İkincisi kurdaki oynaklıklar… İşte 7’lere kadar indik şimdi yine 8.30’lara çıktık dolarda. Bunun mutlaka yansıması oluyor. Dolayısı ile iyi takip etmek lazım ihtiyaç varsa bir yeni otomobil almaya ya da ikinci el otomobil almaya. İstikrar bence çok değerli ve önemli. Umarım en kısa sürede ekonomimiz de o istikrara kavuşur, bu oynaklıktan kurtulur.”

@radyotrafik35