“O ZAMAN FTM KURUMU TOPTAN İPTAL EDİLMELİ!”
29 Mart 2021 Pazartesi 01:30

 

 

Radyo Trafik olarak geçen günlerde Muğla’da Fahri Trafik Müfettişi (FTM) tarafından hazırlanmış bir tutanak nedeniyle kesilen bir trafik cezasının iptali üzerine FTM Derneği Başkanı Sami Güleçyüz ile konuştuk. FTM tarafından düzenlenen tutanak gereği kesilen cezanın genel hukuk kuralları göz önüne alınarak iptal edilmemesi gerektiğini söyleyen Güleçyüz, “O zaman sistemi ortadan kaldırmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Bir fahri trafik müfettişi, Muğla’da, bir sürücünün araç sürerken cep telefonuyla konuştuğu yönünde, aracın plakasını da yazarak tutanak tutuyor. Daha sonra, trafik idari para cezası karar tutanağı düzenleyip ve aracın tescilli olduğu adrese gönderiyor. Daha sonra sürücü cezaya itiraz ediyor ve Hâkimlik, Anayasa’nın 38. maddesinde aksi kanıtlanıncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağı ve cezai sorumluluğun şahsi olduğunun belirtildiği, Türk ceza sisteminde de kişilerin suçlu veya kabahatli sayılması için şüpheden uzak somut delillerin ortaya konulması ve şüpheye yer verilmemesi gerektiğini dikkate alarak cezayı iptal ediyor.

BU KONU KARGAŞAYA MÜSAİT BİR KONU

Karayolları Kanunu’nda açıkça konunun belirtildiğinin altını çizen Sami Güleçyüz, burada ispat yükü aramanın bir anlamı olmadığını belirtti. FTM’lerin ellerinde kameralarla, belgeleme yapmaya çalışması halinde çok sayıda kriminal olayla karşılaşılacağını söyleyen Güleçyüz sözlerine söyle devam etti: “Bunu belgelemiş olmak kanunun ruhuna aykırıdır. Tamam, her yerde hukukun ana prensibidir, iddia eden iddiasını ispat etmekle yükümlüdür. Ama trafik cezalarında böyle bir durum yok. Dünyanın her yerinde, ceza yiyen kişi aksini ispatla yükümlüdür. Olay, devreye FTM girince kaynaklanıyor. İnsanların içine sindiremediği konu bu… Sivil bir müfettiş bunu yaptığında herkes itiraz yoluna gidiyor. İtiraz edilince de hukukun genel prensibine göre karar veriliyor ama bu yanlış bir uygulama”

“O ZAMAN FTM KURUMU TOPTAN İPTAL EDİLMELİ!”

Bu ceza başka bir sebeple iptal edilebilir, ama hukunun genel prensibine göre iptal edilmemeli diyen FTM Derneği Başkanı Sami Güleçyüz, “Cezanın somut delil olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi yoluna gidilecekse, o zaman FTM kurumunu komple iptal etmek gerekir. Trafik Kanunu’nun ek 6. Maddesini iptal etmek gerekir. Çünkü görev yapamaz hale geliyorlar. Çünkü FTM’ nin böyle bir yükümlülüğü yok.” dedi.

@radyotrafik35