İBRAHİM AYBAR YORUMLADI: OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEKİ SON GELİŞMELER
18 Mart 2021 Perşembe 01:05

 

Otomotiv Üst Düzey Yöneticisi İbrahim Aybar, otomotiv dünyasındaki son gelişmeleri Radyo Trafik’te değerlendirdi.

Otomotiv Üst Düzey Yöneticisi İbrahim Aybar, Radyo Trafik’te yayınlanan “Duayen” programında otomotiv dünyasına dair son gelişmeleri yorumladı.

TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YAKLAŞIM

Bir araç bakım ürünü markasının Türkiye de dahil dokuz ülkeyi kapsayan raporundan kesitler paylaşan İbrahim Aybar, ülkemizde elektrikli araçların yaygınlaşmasına etki eden kritik faktörlerden bahsetti.

Araştırmanın otomobil tercihlerindeki dönüşümü anlattığını belirten Aybar, Türkiye’deki otomobil sürücülerinin rapora göre elektrikli araçlara yaklaşımını şu sözlerle anlattı:

“Bizim insanımızın şarj süresi, şarj imkanının olması, aracın menzili ve tabi en önemlisi hem ilk el fiyatı hem de ikinci fiyatı konularında güven duymaya başlaması, bu konuda elektrikli araçlara yönlenmesini hızlı bir şekilde sağlayacak gibi gözüküyor.”

Geçtiğimiz şubat ayındaki ÖTV artışına da değinen Aybar; “Türkiye’de satılan 85 kW motor gücünün altındaki otomobillerde %3 olan ÖTV (elektrikli otomobillerden bahsediyorum) çıktı %15’e… Keza 85 kW ila 120 kW arası gücü olan elektrik motorlu otomobillerde ÖTV eskiden %7 idi şimdi %25 oldu. 120 kW üzerinde motor gücüne sahip olanlar ise %15 ÖTV’den %60’a çıktı. Böylece %50’ye yakın otomobillerin fiyatları arttı. Hem teşvik beklenip, fiyatların mevcut diğer içten yanmalı motorlu otomobillerin seviyesinde olması beklenirken bir de böyle bir ÖTV artışı bizde gerçekten şu anda piyasanın nasıl gelişeceği konusunda bir başka endişeyi de ortaya getirmiş oldu. Nasıl ilerleyecek şartlar göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.  

OTOMOBİLDE TAKSİTLİ SATIŞ DÜZENLEMESİ

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre; otomobil, taksitli satış kapsamına dahil edildi. Taşıt satışlarında değerine göre 24 ila 60 arasında taksit yapılabilecek.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Otomotiv Üst Düzey Yöneticisi İbrahim Aybar; şu değerlendirmede bulundu;

“Tabi bunun önemli olan mesajı şu; özellikle kolay ulaşılabilmesi beklenen, fiyatları daha düşük, daha az donanımlı, günlük kullanıma daha uygun otomobilleri, B segmenti olabilir, A segmenti olabilir ya da C segmentten varsa onları almaya daha çok insanı düşündürebilecek bir çözüm gibi ortaya geliyor. Ben geçen bu haber geldikten sonra bir araştırma yaptım ve Türkiye’de otomobil üreten markalar dahil şu anda 120 bin TL altına otomobil görmedim. Olmadığına göre, o zaman 60 ay vade işin bence sadece matematiksel bir boyutu olarak kalacak demektir. Pratikte böyle bir durum söz konusu olması zor.”

FORD’UN TÜRKİYE’DEKİ ELEKTRİKLİ ARAÇ YATIRIMI

ABD'li otomotiv devi Ford Motor Company, geçtiğimiz günlerde Ford Otosan'ın Kocaeli'ndeki fabrikalarında elektrikli araç üretileceğini duyurdu. Ford Kocaeli tesislerinde araç, batarya üretimi ve istihdamı artırmak için 2 milyar Euro’luk yatırım hedefleniyor. Bu rakam Türk otomotiv sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Otomotiv Üst Düzey Yöneticisi İbrahim Aybar da bu yatırımın büyüklüğü ve önemine dikkati çekerek konuyu şu sözlerle yorumladı;

“Açıklamalara bakarsak Gölcük’teki fabrikada 2 milyar Euro’yu bulan bir yatırım söz konusu. Ve bu yatırımda hem elektrik motorlu ticari araç üretimi var hem de Volkswagen yine ticari bir otomobili Transporter dediğimiz modeli aynı fabrikada 11 yıl boyunca da üretilecek. Yani böylece bir sinerji doğuyor Volkswagen’in Türkiye’deki yerli üretimi başlamış oluyor. Aynı zamanda verimi de artıracak aynı fabrika imkanlarını kullanacak bir çözüm. Bir de elektrikli olarak Ford’un ticari araç üretimi başlıyor. Bunlardan Transit elektrikli olaraktan 2022 sonlarına doğru başlayacak. 2023’te de yeni nesil Ford Tourneo Custom yine elektrikli olarak üretime başlamış olacak. Tabi bu üretimlerin yapılması bizlerde o yıllardan itibaren ihracatın da oldukça önemli sürede artışını getirecek. Halen 6 milyar dolarlık bir ihracat miktarı var o fabrikadan bunun 13 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor ki çok önemli bir artış. Aynı şekilde çalışan sayısı nitelikli şu anda 12 bin civarında direkt çalışan var o da 15 binin üzerine çıkacak. Bir başka çok önemli konu fabrikanın yapacağı yatırımların bir bölümünde de hem batarya üretimi var hem de onların hücrelerinin ve bağlantı öğelerinin üretimi var. Dolayısı ile Türkiye elektrikli araçlar döneminin en dar boğaz konularından biri olan batarya üretiminde de Avrupa’ya ciddi bir lojistik destek sağlayacak üretim merkezi haline geliyor.”

Programın tamamını izlemek için;

@radyotrafik35