TRAFİK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN NELER YAPILMALI?
11 Mart 2021 Perşembe 11:06

 

Prof. Dr. Mustafa ILICALI ve Dr. Suat SARI, büyükşehirlerdeki trafik sorununun çözümlerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Radyo Trafik’te yayınlanan “Ulaşım Gündemi” programına katılan İTO Üniversitesi Ulaşım Bölümü Müdürü Prof. Dr. Mustafa ILICALI ve İYİ Parti İBB Grup sözcüsü / Yerel Yönetimler Bşk. Danışmanı Dr. Suat SARI trafik sorununun çözümüne dair değerlendirmelerde bulundu.

TEK – ÇİFT PLAKA UYGULAMASI SORUNU ÇÖZER Mİ?

Başta İstanbul olmak üzere zaman zaman dile getirilen trafikte tek-çift plaka uygulamasına yönelik görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Mustafa ILICALI, bunun Ankara’da mümkün olabileceğini ancak İstanbul’da mümkün olmadığını aktardı. Sorunun düzensizlik olduğunu Aktaran Ilıcalı, şöyle devam etti:

“İstanbul'da trafiğin en önemli nedeni bireysel araç kullanımı… Ve bu araçlarda herkes tek başına…  Toplu taşımaya vatandaş teşvik edilmeli. Kontrollü normal süreç içinde talep arttığı zaman tabii ki önlemlerimizin boşa çıkma ihtimali de yüksek. İstanbul özelinde toplu taşıma alternatifleri değerlendirilmeli. Raylı sistem ve deniz ulaşımı daha çok ve etkin kullanılmalı.”

DR. SUAT SARI: HIZLI BİR ŞEKİLDE OTOBÜS ŞERİTLERİ OLUŞTURMALIYIZ

Dr. Suat SARI ise tek-çift plaka uygulamasının kulağa hoş geldiğini ancak bunun denetlenmesinin mümkün olmadığını aktardı. Trafik sorunun çözümü için otobüs şeritleri oluşturulması gerektiğinden bahseden Sarı, şunları söyledi:

“Trafik sorununu çözmek için hızlı bir şekilde otobüs şeritleri oluşturmalıyız. Bu kesin. Geçmiş yıllarda bu otobüs şeritleri yapılabilseydi… Ancak olmadı. Kentte otomobilsiz alanlar ve otomobilsiz günler oluşturmalı. Trafiği azaltıcı önlemlerin başında esnek çalışma saatleri ve oluşturulacak otobüs şeritleri geliyor. Burada Valiliğe de görev düşüyor. Her yerde denetleme sorunu var. Biz trafik polisi göremiyoruz. Eğer denetim bölümü eksik kalırsa bu sorunların hiçbir şekilde önüne geçemeyiz. Kesinlikle bu konularda kararlı ve net olmamız gerekiyor. Geri adım atılmamalı.”

Dr. Suat SARI, kent içinde araç kullanımını teşvik eden uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini ve vatandaşların toplu taşımaya yönlendirilmesi gerektiğini de belirtti.

İSTANBUL’DA GÖÇ SORUNU

İstanbul, ülkemizin yıllar içinde en çok göç alan ve en kalabalık şehri… Milyonların yaşadığı şehre hala çeşitli sebeplerle binlerce insan geliyor. Yıllar içindeki bu düzensiz göç ve plansız şehirleşme ile birlikte kentteki trafik sorunu da her geçen gün daha da büyüdü, büyüyor.

İstanbul trafiğinin en önemli sorunlarından birinin göç olduğunu aktaran Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da bölge kalkınması ile bu durumun önüne geçilebileceğini vurguladı. Yatırımların yurdun her yerine yayılması ile bunun gerçekleşebileceğini belirten Ilıcalı; “Kaliteli bir bölge gelişmesine katkıda bulunulmuş olur. Yapılan yatırımların yer seçimi bu konuda büyük önem arz ediyor.” dedi.

Dr. Suat SARI ise kentin göç ve bağlantılı olarak trafik problemine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Dünyanın hiçbir kentinde büyüme yoktur.  Yani bir kentte yapılar yıllar boyu aynıdır. Siz her yerde küçük binaları yıkıp yerine büyük gökdelenler yaparsanız orayı cazibe merkezi haline getirirsiniz. İnşaat yanında göç getirir. Daha yeni yollar daha yeni şehirler kurarsanız. İstanbul'da göç engellenemez. Her yere gökdelenler dikelim, ne olacak? Beraberinde alt yapı çökecek beraberinde yollar yetmeyecek beraberinde ihtiyaç karşılanmayacak. Daha konforlu yaşamak yerine şehirleri büyütüp her şeyi daha zor hale getiriyor ve göç konusunda vatandaşları teşvik ediyoruz.”

Programın tamamını dinlemek için;

@radyotrafik35