“YAPAMAZSIN” DİYENLERE İNAT İZMİR’İN İLK VE TEK KADIN MİNİBÜS ŞOFÖRÜ OLDU
7 Mart 2021 Pazar 22:01

 

RADYO TRAFİK İZMİR ÖZEL HABER / İzmir’in ilk ve tek kadın minibüs şoförü Elif Ergül, çevresindekilerin “yapamazsın” demelerine rağmen giriştiği mesleğinde başarısıyla örnek oluyor. Ergül ve yolcuları, kadın minibüs şoförlerinin sayısının artmasını istiyor.

İzmir’de belediye otobüslerinde, taksilerde, metro ve tramvaylarda görmeye alıştığımız kadın sürücülere bir yenisi daha eklendi. 23 yaşındaki Elif Ergül, Pınarbaşı-Eskiçamlık minibüs hattında şoförlük yapmaya başladı. İzmir’in ilk kadın minibüs şoförü Ergül, mesleğindeki başarısıyla diğer kadınlara örnek olurken, yolcuların da takdirini topluyor. 

“BİR KEREYE MAHSUSTU, OLAY BURALARA KADAR GELDİ”

Elif Ergül, Radyo Trafik İzmir’e yaptığı açıklamada babasının mesleği nedeniyle kendisini bildiğinden beri ulaşım sektörünün içinde olduğunu belirtti. Lojistik operasyon yöneticiliği yaptığını, medikal tüp dağıtımıyla uğraştığını anlatan Ergül, minibüs şoförlüğüne başlamasıyla ilgili olarak, “Babam bir buçuk sene önce 2 hatlı dolmuş aldı. Bir gün şoför arkadaşımın ayağında ufak bir rahatsızlık çıkınca sefere çıkmaya karar verdim. Bir kere çıkarız dedikten sonra olay buralara kadar geldi.” bilgisini verdi. 

“BU İŞ SABIR VE SAYGI İSTİYOR”

“Bu zamana kadar yük taşımacılığı yaptım. İnsan taşımacılığı titizlik, iletişim, sabır ve saygı istiyor.” diyen genç minibüs şoförü, seferleri sırasında yolcularla arasında bu kriterleri sağlamaya özen gösterdiğini bildirdi. Elif Ergül, kendisini tanımayan insanların teşekkür etmesinin mutluluk verici olduğundan bahsetti. 

“KADIN İSTERSE BAŞARAMAYACAĞI ŞEY YOK”

Bindiklerin minibüsün şoförünün kadın olduğunu gören yolcular, önce bir şaşkınlık sonrasında da mutluluk yaşıyor. Kadınların bu işe de el atmasının gurur verici olduğunu belirten yolcular, minibüslerde daha fazla kadın şoförün olmasını istiyor. “Kadın isterse başaramayacağı şey yok.” diyen yolcular, Elif Ergül’ün tabuları yıktığını düşünüyor. 

“DURAKTAKİ KONUŞMALAR BİLE DEĞİŞTİ”

Duraktaki diğer şoförler konusunda şanslı olduğunu anlatan Elif Ergül, arkadaşlarından büyük destek aldığını kaydetti. Ergül, minibüs şoförlüğüne başladıktan sonra duraktaki konuşmaların bile değiştiği söyledi. Pınarbaşı-Eskiçamlık Hattı Durak Başkanı Güvenç Atlı, “Mesleğimiz ve durağımız adına Elif Ergül’ün minibüs şoförlüğüne başlaması çok iyi bir dokunuş oldu. Kadınların her işi yapabileceklerine bir kez daha emin oldum.” dedi. Atlı, durak olarak kadın şoförlere açık olduklarını, bu işi yapmak isteyenlere destek olacakları mesajını da verdi.

KADIN VE TRAFİK…
 
Trafikte anlayışlı olmanın önemine vurgu yapan Elif Ergül, trafikte kadın olma konusunda ise, “Kadınların kötü şoför olduğuna yönelik bir algı var. Bu kesinlikle yanlış bir düşünce. Sürekli trafikte olduğum için sorunlara alıştım. Sorunlara takılıp kalarak değerli vaktimizi harcamamalıyız, bir an önce çözüme kavuşturmalıyız.” yorumunda bulundu. 

“’YAPAMAZSIN’ DİYENLERİ MAHCUP ETTİM”

İzmir’in ilk ve tek kadın minibüs şoförü Ergül, son olarak hemcinslerine seslenerek önemli mesajlar verdi:

“Kadınlar isterse her şeyi yapar. Yapamayız diye kendimizi geriye çekmeyelim. Bir şeyi istiyorsak, kimsenin ne dediğine aldırış etmememiz gerekiyor. Ben bu işe başlamadan önce de ‘yapamazsın’ diyenler oldu. Yaptığımı göstererek onları mahcup ettim. Kadınlar isteklerinin peşinden gitsinler, çabalasınlar.”

Röportajın tamamını YouTube Trafik TV'den izleyebilirsiniz.

@radyotrafik35