TEKNOLOJİ’DE KADIN KONUSU VE KADINLAR İÇİN FOTOĞRAF YARIŞMASI!
6 Mart 2021 Cumartesi 14:19

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan ve trafik hariç her şeyin konuşulduğu  “İnce Ayar” programında Türkiye gündeminde yer alan konuları uzman konuklarıyla konuşmaya devam ediyor. Şendir, bu hafta kadınlar gününe özel konuklarıyla Türkiye’de kadının önemini, iş dünyasındaki yerini ve yapılan etkinlikleri konuştu. Konuklardan BKZ İletişim Kurucusu Banu Zeytinoğlu, “Kadın bir gün değil her gün” temalı fotoğraf yarışmasının detaylarını paylaşırken, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra ise teknolojik alanlarda kadının varlığı ve yetişen kız çocuklarını anlattı.

Programda ayrıca gazeteci Engin Baş Türkiye – Yunanistan ilişkilerini yorumlarken, turizmci Saffet Emre Tonguç gelirini otizmli çocuklara bağışladığı bestesinden bahsetti.

KADINLAR İÇİN “KADIN” TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASI

Neden kadın bir gün değil her gün?

BKZ İletişim tarafından düzenlenen “Kadın bir gün değil her gün” temalı fotoğraf yarışması hakkında bilgi veren BKZ İletişim Kurucusu Banu Zeytinoğlu, kayıp, ezilen ve dışlanan kadınlara her gün bir yenisinin eklendiğini belirterek bu yarışmanın bir ses çıkarma amacı güttüğünü belirtti. Özel günlerde formalite icabı hatırlanan kadınların yerine onlar için ses çıkarmayı amaçladıklarını belirten Zeytinoğlu şunları söyledi:

“Birincisi kadın, Bayan değil! Bunun altını çizmek isterim. Kadın olmayı seviyoruz ama bayan kişi olmayı sevmiyoruz. İkincisi de, Dünyada her gün kadınlar öldürülüyor. Fuhuş sektörü her gün büyüyor. Her gün kayıp kadınların sayısı artıyor. Her gün kadın siyasette, iş hayatında erkekten çok daha az oranda söz sahibi. Böyle olduğu zamanda sadece sevgililer günündeki gibi, biraz da orada şey var yani kadınlar gününde de sevgililer gününde de bence fırça yememek için yapılan bir takım hareketler oluyor. Bir kadına gül almak vicdani temizliği yapmıyor. Ben bunu çok gerçek dışı hatta mahcup edici buluyorum. Ben bir günün kutlanmasını doğru bulmuyorum. O yüzden biz beş kişi sesimizi çıkarttık. Foto Cup diye bir foto kupası düzenledik. Niko Guido var fotoğrafçı. www.fotocup.coptan bu yarışmaya katılabiliyorsunuz. Tamamen tesadüfen fotolar çiftleşiyor. Tur tur ilerliyorsunuz. Çok interaktif bir uygulama. Bizim temamız “kadın bir gün değil her gün.” Kadınla ilgili her gün gördüğümüz emekçi fotolar olabilir. Ki bütün kadınlar emekçi. Kadına dair altını çizmek istedikleri herhangi bir fotoğraf olabilir. En önemli şart katılımcıların fotoğrafı kendi çekmesi gerekiyor.”

BİRİNCİNİN KAZANACAĞI ÖDÜL KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONUNA BAĞIŞLANACAK!

Yarışmaya şu ana kadar 600-700 civarında fotoğrafın katıldığını belirten Zeytinoğlu, herkesi ses çıkarmaya davet ederek şunları söyledi: “Ben yarışmaya katılımın daha yoğun olmasını bekliyorum. Aksiyona geçmeyen insanın kadın cinayetleriyle ilgili ayağa kalkmasını doğru bulmuyorum. Muhalefet en kolay şey aslında. Peki ne yapıyorsun? Feminist düzen boyutundan ziyade sen kadın olarak çevrende ne hissettiriyorsun. Üç kadından biri taciz ve şiddet görmüş. Ayrıca çok önemli bir şey söylemek istiyorum. 5 bin ödülünü birinciye vermeyeceğiz. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun yönetiminde acil yardım hattı var, oraya bağışlayacağız o kişi adında.”

Özay Şendir’in bu haftaki bir başka konuğu da Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney oldu. Teknolojik alanlarda kadının varlığından, bu alanda yetişen kız çocuklarına, yapay zekadan oyun oynayarak para kazanan kadınlara kadar pek çok konuda konuşan Öney, derneğin eğitimlerinden ve gelişiminden de bahsetti.

MAVİ VE BEYAZ YAKADAN SONRA ŞİMDİ DE METAL YAKALILAR!

Gazateci Özay Şendir’in sorularını yanıtlayan Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Başkanı Zehra Öney, teknolojik alanlarda daha çok var olmaya başlayan kadını ve yetişen kız çocuklarını anlattı. “Metal Yakalılar” tabirini de açıklayan Öney şunları söyledi:
“İlk olarak 11 Şubat’ta 12 yaşında İrem Eraslan adlı kızımız siber güvenli sınavından 100 alarak yaptığımız organizasyonda muazzam bir konuşma yaptı. Kadın konuşuyoruz ama arka taraftan muazzam kız çocuklarımız geliyor. Belki de arada ki farklar teknolojiyle kapanacak.
2016’dan itibaren teknolojide muazzam gelişme var. Bir taraftan muazzam bir mobilite var; taşınabilir cihazlar. İş hayatımız her türlü sosyal yaşantımız artık tamamen mobil olmuş durumda. Özellikle Covid 19 ve pandemi sonrasında çok hızlı dijitalleşen bir iş dünyası var. Bu iş dünyası normalde pandemi olmasaydı işte araştırmalar diyor ki 100-108 yıl daha böyle kendi kendine döne döne bir dijitalleşme yaşardı. Ama pandemiyle birlikte bu yıl tamamen azalarak bütün şirketler otomasyona, dijital alt yapılara, özellikle bilişim bölümlerini teknolojiye çevirerek kendi alt yapılarını uzaktan çalışmaya hazır hale getirdiler. Bu durumda yapay zekâyla alakalı bir takım ürünler var. Otomasyon için son derece gerekli. Bu ürünleri de kendi kurumlarında alt yapılara koymaya başladılar. İşte o ürünler yapay zekâ bootları. O kadar çok veriyle beslenip gelişti ki insansı diyoruz biz bunlara yani bin kişinin yapacağı görevi bir boot yapabiliyor. Üşümüyor terlemiyor, doğum izni yok. Biz buna metal yakalılar diyoruz.
Biz bunları ileride göreceğiz. Görüyoruz hatta. Bir şirket var mesela çalışanlarının yüzde 30’u ürün. Yani yapay zekâ. Yani sadece mavi yaka değil beyaz yakanında bir değişimi olacak.”       

“PANDEMİDE EN ÇOK KADINLAR İŞLERİNİ KAYBETTİ”

Teknolojinin getireceği tehlikelere değinen Öney, bunun sadece kadınları değil insanlığı etkileyecek sonuçları doğuracağını belirterek, eşitsizliğin beraberce ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca yapay zekânın gelişimiyle birlikte insan olgusunun da tehlikeye girdiğini belirten Öney şöyle konuştu:

“Pandemide en çok kadınlar etkilenmişler. İş kaybetmişler. Duygusal olarak zedelenmişler. Ellerinde ki iş yükü 4-5 katına çıkmış. Ama ben bu ay dert konuşmak değil çözüm konuşmak istiyorum. Ben bir kadın olarak teknolojide 2002den beri çalışıyorum. Zorluklar var mı? Var ama zorluklar çözmek içindir. Şimdi Teknolojinin bright ve dark tarafı var. Tehlike, teknolojinin gelişimiyle birlikte sadece kadınları değil insanları bekliyor. Eğer bu eşitsizliği birlikte ortadan kaldırmazsak önümüzdeki dönemde yapay zekâ insanları geçer konuma geliyor. Yapay zekâ ve insan zekasının birleşimi de biriciklik kavramıyla çok farklı bir tür yaratıyor. O sürece o zamanlara geldik. Tekilli kavramı içerisinde yapay zekâ bu kadar hızlı gidiyor. İnsanlar hackleniyor. Farklı, bize benzeyen insanlar çıkacak ortaya ama yapay zekâ. Kadınların teknolojiyle ilişkisi maalesef 80’li yıllardan itibaren çok zayıflamış. Televizyon reklamları olmuş. Bilgisayarlar evlere girmiş bunlar daha çok erkeklerin kullanımı gibi gösterilmiş. Medyada erkekler üzerinde yükleme yapılmış. O günlerden bugüne düşüş yaşanmış. Dolayısıyla kadınların teknoloji içerisine girerek toplumsal algılardan çıkıp kadınların teknoloji alanında uzmanlaşması yeni yetenekler geliştirmesi gerekiyor. Kadınlar teknoloji sektörüne girer ve teknolojist olmayı seçerse çok güzel olacaktır.”

TEKNOLOJİDE KADIN NEREDE?

Teknolojide Kadın Derneği’nde sadece kadına değil insana yatırım yapıldığını belirten Öney, verdikleri eğitimlerle çağa ayak uydurmayı kolaylaştırdıklarını söyledi. Ayrıca teknolojik işlerden oyun sektörüne kadar pek çok alanda kadının varlığının artması gerektiğine değinen Öney şunları söyledi: “Teknolojik aleti kadınlar erkeklere söyler kurulum için. Kadınlar çekingen ve uzak durur. Aslında kadınlar her şekilde teknolojiyle olmaya eğilimli. Biz iki senedir Teknolojide Kadın Derneği’ni kurduk. Sadece kadına değil insana yatırım yapıyoruz ama kota koyduk. Öyle eğitimler veriyoruz ki hangi sektörde çalışırsa çalışsın o çağa ayak uydurmuş oluyor. Biz 13 başlık altında eğitim açtık. Özellikle kadınlarda pozitif ayrımcılık yapıyoruz.www.wtech.com adresinden ulaşabilirler.
Oyun oynayarak para kazanan çocuklar var, bunlara kızların da eklenmesi tabii ki iyi olacaktır. Twitch gibi yerlerde oyun oynayarak para kazanılabiliyor. Twitch dediğimiz kanal bunu destekleyen kanal. Dolayısıyla çok tavsiye ediyorum. Oyun sektöründe çok fazla kadınımız yok bence buraya katılarak çok doğru yapıyorlar.”

 

Programın tamamını izlemek için:

 

@radyotrafik35