“5. BÜYÜK İKİNCİ EL OTOMOBİL PAZARI TÜRKİYE’DE”
5 Mart 2021 Cuma 13:56

Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, ikinci el otomobil piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Radyo Trafik canlı yayınına katılan Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, ikinci el otomobil piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

İkinci el araç alımı için doğru zaman olduğunu belirten Gülan, önümüzdeki dönemde fiyatların tekrar artacağını öngördüğünü söylerken ikinci el araç alım-satımındaki yeni yasa taslağının Türkiye’yi 11 sene öncesine götüreceğini aktardı.

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINA GENEL BİR BAKIŞ

Türkiye’de araç sahipliği ve araç alım-satımı üzerine genel bir değerlendirmede bulunan Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, ülkemizdeki taşıt sayısının henüz 24 milyona ulaştığını ve bu durumun Türkiye’yi bayilik yapmak için hala cazip hale getirdiğini söyledi.

“Geçen seneki TÜİK rakamlarına göre; noterlerde değiştirilen araç sayısı 9 milyon 214 bin adet. Bunun 6.5 milyonu binek otomobil, 1.5 milyonu da hafif ticari araç. Yani motosiklet, ağır vasıtayı çıkardığımız zaman ortaya 8 milyonluk noter devri çıkıyor. Burada birden fazla devir işlemini söz konusu ediyoruz ama baktığımız hali ile 8 milyonluk devirle dünyanın 5. büyük ikinci el otomobil pazarı Türkiye’de. Türkiye’deki toplam nüfusu 83 milyon varsaydığımız zaman toplam taşıt sayımız 24 milyona yeni ulaştı ocak ayı sonu itibari ile. Bunun 13 milyonu binek otomobil, 3 milyon da hafif ticari var. Hala gidilecek çok yerimiz var. Figüratif olarak bakarsanız nerede bayilik yaparsınız dediğiniz zaman Türkiye’de bayilik yapmak çok daha cazip gibi gözüküyor.”

İKİNCİ EL ARAÇ ALIMI İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

İkinci el araç alımında doğru bir zamanda olunduğunu aktaran Gülan, konuya dair şu düşüncelerini paylaştı:

“Öncelikle kurlardaki biraz geri gelme vatandaşlarımızda haklı olarak fiyatlara bir yansıma beklentisi yarattı. Belki genel kanı bu fiyatlara yansımadı gibi ama aslında şöyle yansıdı. Genelde sağlayıcılar mal bedeli fiyatında çok oynamak yerine kampanya ile farklı iskontolar getirdiler. 2020 yılında herhangi bir faiz kampanyası yokken ki şu anda faizlerin yükseldiği, geçen senenin haziran, temmuz, ağustos gibi satışların pik yaptığı dönemdeki en büyük etkinin o tarihlerde taşıt kredisi faizleri yani aylık 0.65’leri falan gördüğümüz dönemlerde şu an aylık 1.60’ları konuştuğumuz bir döneme geldik. Burada da sağlayıcılar hem daha önce araba alan müşterilerinde memnuniyetsizlik yaratmamak adına hem da faize duyarlı yöndeki talepleri gördükleri için fiyat farkından doğabilecek indirimleri genelde faiz kampanyaları ve 2021’in fiyatlarının değişmemesi yönünde yaptılar. Ama ikinci eldeki düşüş artık bir noktaya geldi ve bu noktadan sonra tekrar yukarıya doğru seyrini çevirdi. Çünkü bu piyasadaki fiyatı en çok etkileyen kriterlerden bir tanesi arz ve talep. Yani sezon açılacak. Hafta sonları açılacak. Tekrar bir arabaya binme, arabayı değiştirme… Bu trend başlıyor. Arabayı satan kesimde kiralama sezonu başladı. ‘Ben arabamı satmayayım, çalıştırayım. 7-8 ay sonra satayım.’ refleksi başlayacak. Burada hem arzda bir azalma hem de talepteki artış ile fiyatların tekrar yukarıya doğru yükseleceği yönünde benim düşüncem.”

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMINDA YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ

İkinci el araç satışlarından binde 5 vergi almak için yeni bir düzenleme yolda... Hazırlanan yasa taslağının yakında TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşması bekleniyor.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN - İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMINA VERGİ YOLDA

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, Türkiye’de 2010 senesinde el değiştiren araç sayısının trafik şube kayıtlarına göre 1 milyon 100 bin adet olduğunu, şu anda 9 milyon 200 bin adetten bahsedilebildiğini söyledi. Bu artışın, o dönem kamunun hayata geçirdiği iyi bir uygulamanın sonucu olduğunu ifade eden Gülan, yeni vergilendirmenin ise bu oranları geriye götüreceğini belirtti.

Geçmişteki uygulamalardan örnekler veren Gülan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“2009-2010 senesini insanlara hatırlatmak isterim. Kimse özellikle tanıdığından aldığı arabanın devrini üstüne yapmıyordu ve bunla bir kaza yaptığı zaman da kazadaki sorumluluk ruhsat sahibine kesiliyor, dava onun adına başlıyor, o da arabayı verdiği kişiye rücû davası açıyordu. Yani koskoca holdingi, anonim şirketini bir evrakla devredebiliyordunuz ama arabayı devretmek için 3 gün uğraşıyordunuz. Biz bayiler, hiçbirimiz ikinci el işi yapmıyorduk.”

Artık bayilerin alım-satım işini son derece kurumsal ve resmi yönettiğini aktaran Gülan, araç devrinin 1 milyon 100 binlerden 10 sene içinde 9.2 milyonluk bir sayıya geldiğini belirterek bunun bir başarı öyküsü olduğunu anlattı. Gülan, yeni gündeme gelen vergilendirme ile 11 sene öncesine dönülme riskinin olduğunu söyledi.

Programın tamamını izlemek için;

@radyotrafik35