“OKULLARIN AÇILMASI AŞIDAN DAHA ETKİLİ OLACAK”
26 Şubat 2021 Cuma 13:53

 

Yüz yüze eğitimde 1 Mart itibarıyla yeni bir dönem başlıyor. İlkokulların yanı sıra 8 ve 12. sınıf öğrencileri okullarına kavuşacak. MEF Okulları Ulus Kampüsü İlkokul Müdürü Hande Engür Bozkurt, Radyo Trafik ve Trafik TV’de yayınlanan Özay Şendir ile “İnce Ayar” programında yüz yüze eğitime geçişi değerlendirdi.

Köy okulları ve ana okullarda yüz yüze eğitim 15 Şubat’ta başladı. İlkokul 1, 2, 3, 4. sınıflar ile 8 ve 12. sınıflar da yüz yüze eğitime 1 Mart itibarıyla başlanacak. Trafik dışında da gündemdeki konular hakkında dinleyicilerini bilgilendiren Radyo Trafik, son olarak yüz yüze eğitim konusunu ele aldı. MEF Okulları Ulus Kampüsü İlkokul Müdürü Hande Engür Bozkurt, bu önemli sürecin başlangıcı ve öncesine dair “İnce Ayar” programında Gazeteci Özay Şendir’e konuştu. 

“OKULLAR RUHUNU KAYBETTİ”

Pandemi süreciyle birlikte okulların uzun süre kapalı kalması ve uzaktan eğitime geçilmesini değerlendiren Hande Engür Bozkurt, “Eğitimciler olarak hayatımızda ilk defa uzaktan okuma yazma öğrettik, ama bunu da başardık. Okullar ruhunu kaybetti. Şu anda çocukların seslerini duyduğumuz bir ortamda verimliliğimiz artacak. Öğrenciler kadar bizler de okulların açılmasını heyecanla bekliyoruz.” dedi.

“OKULLARIN AÇILMASI İYİLEŞME SAĞLAYACAK”

MEF Okulları Ulus Kampüsü İlkokul Müdürü Bozkurt, uzaktan eğitim sürecinde akademik kazanımları öğrencilere verdiklerini belirterek, “Okullarda öğrenmenin sosyal bir boyutu vardır. Duygusal iklim ekran karşısında olamaz. Çocukların oyuna, arkadaşlarına ihtiyacı var. Okulların açılması çok hızlı bir iyileşme sağlayacak, hatta aşıdan daha etkili olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

MASKE, MESAFE VE EĞİTİM

Okullara ruhsatlar verilirken fiziki şartların arandığını, her öğrenciye 4 metrekare düşmesi gibi bir koşul olduğunu hatırlatan Hande Engür Bozkurt, “İhtiyaç bazen dokunmaktır. Ağzınızda maske ile okuma yazma öğretemezsiniz. Yapılandırılmış oyunlarla mesafe kurallarını öğretmeliyiz. Süreci çok boyutlu yürütmemiz lazım. Okulda toplu yaşama kurallarının iyi öğretilmesi gerekiyor. Öğrenciler öğretmenlerini ve arkadaşlarını özledikleri için sarılmak, dokunmak istiyorlar. Bunu farklı yöntemlerle sağlamalıyız. Kalabalık ortamlarda maske takacağız. Olabildiğince dersler açık havaya taşınmalı. Bütün gün maske ile duracak olan öğrencinin kendi nefesini soluması da sakıncalı bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.

PANDEMİ SÜRECİNDE AKADEMİK BİR AÇIK OLUŞTU MU?

Bozkurt, pandemi sürecinde eğitim içeriklerinin değişmediğini, sadece yöntemlerin değiştiğine de vurgu yaptı. Dijitale yatkın olan çocukların, öğrenmeleri desteklenerek eğitim almalarının sağlandığını kaydeden Hande Engür Bozkurt, “Genel olarak akademik bir açık olmadığını özellikle özel okullarda gördük. Akademik açık varsa gerekirse yaz tatili kısaltılarak o açık kapatılabilir. Öğrenmeyi bütünsel kılmak zorundayız, sosyal ve duygusal açıdan da eğitim desteklenmeli.” şeklinde konuştu.  

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE İLKOKULUN ÖNEMİ…

“İlkokul, çocukların öğretim hayatlarına adım attıkları bir yer değildir, akademik boyutu vardır.” diyen MEF Okulları Ulus Kampüsü İlkokul Müdürü Bozkurt, ilkokulun, çocukların gerçek yaşam içinde başarılı olabilecek girişimci kişilikleri geliştirebilmek için temellerin atıldığı bir yer olduğuna vurgu yaptı. Bozkurt sözlerini, “Bir bireyin benlik algısının gelişmesi için ilkokul dönemi çok önemlidir. Çocukların doğru ve vicdanlı bireyler olmaları konusunda da buradaki eğitim değerlidir. Çocuklar, akademik olarak da güçlü olsunlar ama öncelikle kişiliğin sağlam olması gerekir.” ifadeleriyle tamamladı. 

Programın tamamını Youtube Trafik TV’den izleyebilirsiniz. 

@radyotrafik35