“PANDEMİ DÖNEMİNİ YAZARAK İYİLEŞME YOLUYLA ATLATTIM”
12 Şubat 2021 Cuma 15:24

 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan  “İnce Ayar” programında bu hafta Yazar Ahmet Ümit’i konuk etti. Pandemi döneminde günlük yaşamdan yeni kitabına kadar pek çok konuya dair açıklama yapan Ümit, tamamladığı son kitabıyla ilgili ayrıntıları paylaştı.

 

 “PANDEMİDE GEZEMESEM DE ÇALIŞMA RUHSATI BULDUM”

Radyo Trafik’te Gazeteci Özay Şendir’in sorularını yanıtlayan Yazar Ahmet Ümit, bu dönemde evlerde kalıp sınırlanmak zor olsa da uzun süredir üzerinde çalıştığı romanını bitirmek için bir fırsat bulduğunu belirterek şunları söyledi:
“Pandemi döneminde hareketsiz olmak beni çoğunlukla rahatlattı. 16 Mart 2020’de pandemiden dolayı kapandık, o zamandan bu yana 1 roman bitirdim. 4 yıldır bu roman üzerine çalışıyordum, pek çok şey biriktirmiştim. Hem Berlin hem de Bergama’da geçen bir roman bu ama asıl konusu Bergamalı bir Türk ailesi ve Zeus Altarı. Pandemi döneminde çok sevdiğim pek çok yere gidemesem de bir çalışma ruhsatı buldum. Bu hastalık dönemini yazarak iyileşme yoluyla atlattım.
Eskiden yoğun tempoda çalışırken, evde kalmayı şöyle ayakları uzatıp bi dinlenmeyi isterdik ama bu kadar fazla sosyal ortamdan uzak kalınca, insanlardan uzak olunca, istediğimiz şeyleri yapamayınca o bizim özgürlük ortamı diye hayal ettiğimiz şey birden bire bir hapishaneye dönüştü. Elbette sıkılıyoruz ve isteklerimiz sık sık değişiyor. Umarım aşılar faydalı olur da kısa sürede kurtulabiliriz bu pandemiden.”

“TARİH BİLİNCİMİZ EKSİK!”

Yeni kitabında da konu edindiği Bergama Altarı ve tarih içinde yer değiştirişini anlatan Ümit, tarihi zenginliklerimizin farkında olmadan nasıl bizden alındığını tarihten kesitlerle önümüze sundu. Özellikle Osmanlı döneminde ülkemizden çıkarıların dünya harikası niteliğinde kalıntıların şimdi Avrupa sergilerinde sergilendiğini belirten Ümit şöyle konuştu:
“Osmanlı imparatorluyu ne yazık ki müze ve tarih meselesinin çok farkında değil. Bunun ilk farkına varanlar Fransızlar ve İngilizler. İlk önce British Museum ve Louvre kuruluyor ardından Almanlar uyanıyor. Ama Almanların sergileyecek malzemeye ihtiyacı var ve bunlar Osmanlı topraklarında. Osmanlı toprakları da Antik Yunan, yani bugünkü Yunanistan, Mısır ve bizim Anadolu. Almanlarla ilişkimiz de iyi olunca, Almanlar diyor ki bunu bize verin ve Bergama Altarı o zamanki Padişah Abdülhamit’in imzasıyla Almanlara veriliyor.  Yalnız Almanlar şöyle bir üç kağıt yapıyor; bu Altar’ın ne kadar değerli olduğunu söylemiyorlar, biliyorlar çünkü yeryüzünün 3. harikası o. Onunla bir müze kurdular bunun üstüne, düşünün ki Louvre ve British Museum etkisiyle bir müze yarattılar.
Bergama Altarı’nın, 1878 den önce birkaç parçasını incelemek için götürüyor sonra izinle tamamı gidiyor. Osmanlı’da Ayvalık-İzmir yolunu yapan Alman bir yol işçisi, bütün bir parçayı izinli olarak götürüyor. Ama ilk başta başka bir Alman izinsiz kazı yapıyor, orda bir yolsuzluk var ama biz şimdi mahkemeye başvursak muhtemelen alamayız çünkü o zamanki nazırın imzası var izinli gitmiş. Asıl sorun bizim tarih bilincimizin eksik olması. Bu kadar muhteşem bir tarihe sahip olan 200 bin yıllık bir geçmişte sadece 1000 yılla, Türkiye’nin Müslüman olmasıyla sınırlı olması acı. Zenginliklerimizin farkına varmamışız. Adamlar ustaca gelip bazen çalarak, bazen göz boyayarak bazen de kandırarak alıp götürüyorlar.”

“ROMA’YI DA GAZİN AMA ÜLKEMİZİ DE BİLİN”

Dünya’yı gezmenin bilinçli şekilde yapılırsa kültür şölenine döneceğini belirten Ümit, önce ülkemizi tanımamız gerektiğini ve kültür harmanını bilinçli yaşamamız gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Biz kimiz bizim ülkemiz nedir tarih içindeki yeri nedir hangi uygarlıklar yer aldı bunları kavrayabilirsek müthiş bir şey olur. Tabii ki Roma’ya da gidin ama Roma’ya gitmeden önce şunu da öğrenmek lazım; Roma bir imparatorluk başkenti ama başkent İstanbul’da Konstantinapolis, bu bağlamda bakmak lazım. Roma’da İmparatorluk Caddesi var bizde Ergenekon dediğimiz cadde var, Roma’da Kolezyum bizde At Meydanı var. Bütün bu bağlantılarla gezerseniz Dünya kültürü ve kendi kültürümüz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ülkemi gezmeyi çok seviyorum, o kadar güzel ve enteresan ki düşünün yeryüzünün bütün temelleri burada atılmış, Hitit, antik yunan vs…. bunları bilmeden yurt dışına gidiyorsan kızmam ama bi dudak bükerim.”

Programın tamamını dinlemek için:

@radyotrafik35