“İNCE AYAR”DA TRAFİK HARİÇ HER ŞEY KONUŞULDU
5 Şubat 2021 Cuma 16:09

 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan  “İnce Ayar” programında Türkiye gündeminde yer alan konuları uzman konuklarıyla konuşmaya devam ediyor. Bu haftaki programda pandemi sürecinde okulların açılması, gündemdeki sosyal medya platformları, E-Ticaret ve fotoğrafçılık konuları ele alındı. 

“Özay Şendir ile İnce Ayar” programının bu haftaki konukları MEF Okulları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir, SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Acadebi E-Ticaret Girişimcilik Platformu Genel Müdürü Erhan Bacaksız ve Fotoğrafçı Mehmet Turgut oldu. Trafik hariç her şeyin konuşulduğu programda Türkiye gündeminde öne çıkanlar ele alındı. 

“OKULLARIN AÇILMASI DOĞRU BİR KARAR”

15 Şubat itibarıyla köy okullarında yüz yüze eğitim başlayacak. Anaokulları tam gün açılacak. 1 Mart itibarıyla ilkokulların tüm sınıf düzeyleri seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, 8 ve 12. sınıflar yine seyreltilmiş sınıflarda tam zamanlı yüz yüze eğitime başlayacak. Konuyla ilgili Özay Şendir’in sorularını yanıtlayan MEF Okulları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir, alınan kararın doğru olduğunu söyledi. Öğrencilerde görülen koronavirüs vaka oranının düşük olduğunu belirten Bozdemir, “Geride kalan 1 yıllık süreçte ilkokul 1. sınıfların kazanımları maalesef olamadı. 2. sınıflar pekiştirmeyi yaşayamadı. Öğrenim kayıplarının telafisi hızlandırılmış programla giderilebilir ama yaş grubunun özelliklerine göre yaşanan kayıplar çok zor giderilebilir şeylerdir. ‘Okulların hiçbirini açmayalım, fırsat eşitliği oluşsun’ demek zararlıdır. Eğitimin bir an önce başlaması lazım.” şeklinde konuştu. 

“SADECE ÖĞRETMENLER DEĞİL TÜM OKUL ÇALIŞANLARI AŞILANMALI”

Kademeli olarak başlayan aşılama çalışmalarında öğretmenlerin aşılanması da gündemde. Erdoğan Bozdemir, konuyla ilgili önemli bir uyarıda bulundu: 

“Sadece derse girecek öğretmenlerin değil, yemekhane çalışanından servis şoförüne kadar bütün okul çalışanlarının da aşılanması lazım. Okullarda yabancı uyruklu çalışanlar var, onların da ayrılmaması gerekiyor.”

MEF Okulları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir, özel okul ücretlerine uygulanan KDV oranının yüzde 1 seviyesinde kalacağını, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının iletişim halinde olduğunu sözlerine ekledi. 

SON DÖNEMİN TARTIŞMASI: SOHBET UYGULAMALARI

Cep telefonlarındaki sohbet uygulamalarına yönelik son dönemdeki tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Sesli sohbet imkanı sağlayan ve dünyada yayılmaya başlayan uygulamalar ne kadar güvenli? Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, “İnce Ayar” programında gelişmeleri değerlendirdi. Sohbet odaları şeklinde sesli konuşmaların yapıldığı ve hızla yayılan uygulama hakkında Eraslan, “Davetiye yoluyla sisteme dahil oluyorsunuz. Bu da insanların özel hissetmesine neden oluyor. Baktığımız zaman yeni nesil sosyal medya ağı gibi görünüyor ama gizlilik ve güvenlik bağlamında diğerlerinden bir farkı yok.” şeklinde konuştu. 

“HEYECANA KAPILMAMAK LAZIM”

Güvenlik süreçlerinde sisteme yüklenen her aplikasyonun kullanıcının bilgisini aldığına vurgu yapan SODİMER Başkanı, “Son dönemde meşhur olan ClubHouse uygulaması bu konuda çok açık, sizin bilgilerinizi alacağını söylüyor. Siz de bunu kabul ederek uygulamaya giriyorsunuz. Güvenlik politikaları üzerine çalışmalar yapan bir akademisyen olarak sohbet uygulamalarında yasa dışı örgütlerin eleman temini yapabileceği, kendi haberleşmesini gerçekleştirebileceği, yasal olmayan reklamların olabileceği uyarısında bulunmak zorundayım. Milli uygulamaları kullanmakta yarar var ancak bizim uygulamalarımız da gerekli alt yapıya vakıf olmalı. Dijital göç başladı, bunu fırsata çevirmek gerekiyor. Heyecana kapılmadan, iyice araştırıp bu süreçlere girmekte fayda var.” uyarısında bulundu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE E-TİCARET İMKANI

Üniversite öğrencilerinin para kazanabilmeleri amacıyla yola çıkan girişimci, ticareti günümüze uyarladı. Acadebi E-Ticaret Girişimcilik Platformu Genel Müdürü Erhan Bacaksız, kurdukları platform ile öğrencilerin ekonomik sorunlarını çözmeyi amaçladıklarını, bunu da sosyal medya ile birleştirdiklerini anlattı. Özay Şendir ile İnce Ayar programında, kendi markalarını oluşturan gençlerin KOBİ’lerin ürünlerini tanıttıklarından bahseden Bacaksız, satışın gerçekleşmesi halinde son dönemde ekonomik sorunlar yaşayan KOBİ’lerin de para kazandığını söyledi. Erhan Bacaksız, öğrenciler ve KOBİ’lerden sonra sıradaki hedeflerinin kadın girişimciler olduğunu ve Türkiye’den de bir dünya markası çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti. 

“HER FOTOĞRAF ÇEKEN FOTOĞRAF SANATÇISI DEĞİLDİR”

Özay Şendir’in bir diğer konuğu ise fotoğrafçı Mehmet Turgut’tu. Başvuruları 7 Şubat’ta sona erecek Babalar ve Çocuklar PhotoCup yarışmasının ayrıntılarını anlatan Turgut, geleneksel hale getirmeyi amaçladıkları yarışmanın sadece profesyonellere değil, cep telefonuyla fotoğraf çekenlere de açık olduğunu bildirdi. Mehmet Turgut, kabuk değiştiren fotoğrafçılıkla birlikte kötü fotoğraf çekilmediğini, ancak her fotoğraf çekenin de fotoğraf sanatçısı olmadığının altını çizdi. Turgut, “Fotoğraf sanatçısı olabilmek için bütün hayatınızı fotoğrafa vermeniz gerekiyor.” dedi.  

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.
 

@radyotrafik35