PAYLAŞIM EKONOMİSİ VE ULAŞIMDA ARAÇ PAYLAŞIMI
4 Şubat 2021 Perşembe 15:36

 

Garenta ve ikinciyeni.com Satış Direktörü Zafer Salman, katıldığı Radyo Trafik yayınında araç paylaşımının verimlilik ve çevre konusunda oluşturduğu katkıdan söz etti ve bu kapsamda MOOV uygulamasını anlattı.

Radyo Trafik’te yayınlanan İbrahim Aybar ile “Duayen” programına bu hafta Garenta ve ikinciyeni.com Satış Direktörü Zafer Salman katıldı.

Paylaşım ekonomisi ve araç paylaşımı başlıklarının gündeme geldiği programda Otomotiv Üst Düzey Yöneticisi İbrahim Aybar ile Garenta ve ikinciyeni.com Satış Direktörü Zafer Salman konuyu değerlendirdi.

PAYLAŞIM EKONOMİSİ VE ULAŞIMDAKİ PAYLAŞIM

Otomotiv Üst Düzey Yöneticisi ve aynı zamanda paylaşım ekonomisini konu alan “Paylaş” kitabının yazarı İbrahim Aybar, ekonomik açıdan yıllardır bir mal veya hizmetin sahiplenilmesine yönelik teşvik olduğunu belirtti. Salman, 2000’li yıllardan itibaren ise bir mal veya hizmetin ona ihtiyaç duyulduğu süre içinde kullanılıp ardından geri verilmesi şeklinde oluşan ekonomik modelin gündeme gelmeye başladığını aktardı. Özellikle 2010 yılı ve sonrasında bunun daha çok görülmeye başlandığını söyleyen Aybar sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece ulaşımda değil ekonominin belli başlı konularında da paylaşım sistemi hayatımıza girmeye başladı. Bunlar ev paylaşımı oldu, araç paylaşımı oldu, bisiklet paylaşımı günümüzde Türkiye’de yapılıyor, artı eşya paylaşımı, yiyecek paylaşımı… Yani, konu çok çok farklı noktalara doğru evrilmeye başladı. Buradaki temel amaç şu; atıl kalan varlığınız var. Bunun ekonomik olarak atıl kalmaktansa ihtiyacı olan birisine, atıl kaldığı süre içerisindeki size yaramayan döneminde onun kiralanması ve böylece ekonomiye bir değer katılması mantığı burada gündeme geliyor. Bu anlamda hem kaynaklar israf edilmiyor, hem çevre korunmuş oluyor, hem de ciddi şekilde bir ekonomi ortaya çıkıyor. Bununla ilgili olarak özellikle ulaşımdaki paylaşımda otomobiller paylaşılıyor ve böylece ciddi bir çevre korunması gündeme geliyor. Artı otoparkların daha az kullanımı gündeme geliyor. Artı trafikte lüzumsuz yere sağda solda kalabalık olan otomobillerin olmaması gibi bir gerçeğe doğru gidiyoruz.”

MOOV ARAÇ PAYLAŞIM UYGULAMASI

Garenta ve ikinciyeni.com Satış Direktörü Zafer Salman ise ulaşımdaki paylaşımın ülkemizdeki önemli örneklerinden biri olan MOOV uygulamasına dair bilgiler aktardı.

GarentaMOOV olarak bilinen araç paylaşım uygulamasında verimlilik ve çevrenin korunmasının ön plana çıktığını belirten Salman uygulamaya dair; “İstanbul gibi trafiği çok yoğun olan şehirlerde günün her dakikası trafik var. Çok yoğun bir şehir… MOOV gibi paylaşım ekonomilerinin temel amacı aslında trafikteki araç sayısını azaltarak bir verimlilik yaratıp insanların ulaşım ihtiyacını karşılamak.” ifadelerini kullandı.  

ARAÇ PAYLAŞIM SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

MOOV uygulamasının çalışma şekline dair de bilgiler aktaran Salman şunları söyledi:

“Telefonunuza MOOV uygulamasını indiriyorsunuz. Dijital üyelik sistemimiz var. Kredi kartınızı ve ehliyetinizi sisteme yüklediğinizde 24 saat içerisinde biz üyeliği onaylıyoruz. Daha sonra, siz diyelim ki Kadıköy’desiniz, Ümraniye’ye gitmek istediniz. Telefonunuzdan uygulamayı açıyorsunuz, o an uygun olan otomobilleri ekrandan görüyorsunuz, bir tanesini seçip rezerve ediyorsunuz, araca yürüyerek ulaşıyorsunuz, aracın yanına geldiğiniz telefonunuzdan ‘Kapıları aç!’ komutunu vererek kapılar açılıyor, aracın içine biniyorsunuz… Anahtar torpidoda, alıyorsunuz. Kendi şahsi aracınız gibi gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. Daha sonra aracı terk ederken aracın anahtarını tekrar torpidoya koyuyorsunuz, dışarı çıkıyorsunuz. Bir kontrol ve fotoğraflama gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra yine telefondan ‘Kiralamayı bitir!’ dediğinizde biz kiralamayı sonlandırıyoruz. İlgili tutarı kredi kartınızdan çekiyoruz. Hiç kimseyi aramadan, hiç kimse ile konuşmadan ulaşım ihtiyacınızı gideriyorsunuz.”

Garenta ve ikinciyeni.com Satış Direktörü Zafer Salman, MOOV araç paylaşım uygulamasında ilçeler arası değil şehirler arası yolculuk yapmanın da mümkün olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece şehir içinde ilçeler arasında değil mesela İstanbul’dan aracı alıp İzmir’e de gidebilirsiniz. Biz üç ilde hizmet veriyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 2 bin 100 aracımız var. Ağırlıklı tabi İstanbul… Kiralamayı başlattığımızda Türkiye’nin her yerine gidebilirsiniz. Örneğin; aracı aldınız, buradan Zonguldak’a gittiniz. Fakat kiralamayı sonlandırmak için İstanbul, İzmir ya da Ankara’da bulunmanız gerekiyor. Ülkenin her tarafına araçla seyahat edip bu üç ilimize dönüp kiralamayı sonlandırabilirsiniz.”

İSPARK VE İZELMAN OTOPARKLARI ÜCRETSİZ

Zafer Salman MOOV araç paylaşım uygulamasını kullananların araçları İstanbul ve İzmir’de belediye otoparklarına ücretsiz bırakabileceklerini de aktardı. Bu şehirlerde belediyeler ile anlaşmaları olduğunu söyleyen Salman; “İstanbul’da İSPARK, İzmir’de İZELMAN otoparkları tamamen kullanıcılara ücretsiz. Herhangi bir İZELMAN otoparkına ya da İSPAK otoparkına aracı götürüp bırakıyorsunuz, kapıları kilitleyip kiralamayı sonlandırıyorsunuz. Hiçbir ücret alınmıyor. Bizim belediyeler ile özel bir anlaşmamız var.” dedi

“PAYLAŞIM SİSTEMLERİNDEN ÇEKİNMEYİN”

Garenta ve ikinciyeni.com Satış Direktörü Zafer Salman, paylaşım sistemlerinden çekinilmemesi gerektiğini söylerken herkesi bu uygulamaları kullanmaya davet etti ve ekledi:

“Dünyada kaynaklarımız kısıtlı. Çevreyi daha çok düşünmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu paylaşım sistemlerinden çekinmeden bunların kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bütün alanlarda… Yalnızca otomobil değil, diğer alanlarda da… Çünkü çevreyi düşünmemiz gerekiyor. Bu tür modellerin de hem çevre kirliliğini azaltacağını hem de daha iyi bir yaşama geçireceğini düşünüyorum bizleri. O yüzden herkesi bu tür modelleri denemeye davet ediyorum.”

Programın tamamını izlemek için;

 

@radyotrafik35