20 YAŞ ALTI GENÇLER VE ÇOCUKLAR NASIL SEYAHAT EDEBİLİR?
21 Ocak 2021 Perşembe 15:42

 

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre, yaş sınırlamaları kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları hafta içi ve hafta sonu devam ediyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor. Bu saatler dışında ise yasak kapsamında evlerinde kalmak durumundalar.

Veli ya da vasi şart.

Hâlihazırda tüm vatandaşlar için devam eden, hafta içi 21.00 - 05.00 saatleri arası ve hafta sonu Cuma akşam 21.00’de başlayıp Pazartesi sabah 05.00’e kadar süren sokağa çıkma kısıtlaması dışında kalan saatlerde, 20 yaş altı gençler ve çocuklar yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabiliyor.

Akraba demek vasi ya da veli demek değildir.

Şehirlerarası seyahat edebilmek için 20 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında velisi sayılan anne ve babasının olması ya da mahkeme kararıyla atanmış vasisinsin olması şart. Aksi taktirde seyahate izin verilmiyor.

En çok sorulan sorular anane, babaanne, dede, teyze, hala, ağabey/abla vs kişilerin vasi sayılıp sayılmadığı. Konuya dair emniyet yetkilileri uyarıyor; bu kişilerin vasi sayılabilmesi için kesinlikle mahkeme kararıyla atanmış olması gerekiyor. Şehir giriş-çıkışlarında yapılan denetimlerde, polis ekipleri yanında anne babası olmayan veya vasi belgesi olmayanların seyahatine izin vermiyor.

Vasi Kimdir?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin,  veli ve vasisi ile “Seyahat İzin Belgesi’ne” gerek duyulmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabileceği belirtilmişti. Veli, anne ve babalar peki kimler vasi?

Konunun uzmanı avukatlardan aldığımız bilgilere göre, bir kişiye vasi ancak mahkeme kararıyla atanabiliyor. Ailesi hayatta olmayan ya da ailesi hayatta olduğu halde korumaya alınan çocuk ve 18 yaş altı gençlere mahkeme kararıyla bir vasi atanıyor. Vasi aileden biri olabileceği gibi, koruyucu aile veya bakıcısı da olabiliyor.

@radyotrafik35