ANIK: “İZMİR’DE UBER’E KARŞI ÖNLEM HAZIR”
30 Aralık 2020 Çarşamba 15:24


RADYO TRAFİK İZMİR ÖZEL HABER / Radyo Trafik İzmir’e açıklamalarda bulunan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, UBER ile ilgili alınan mahkeme kararı ve ENTaksi hakkında önemli ifadeler kullandı. Anık ayrıca, İzmir’de taksi ücretlerine zam yapılmasının gündemlerinde olmadığını söyledi.

İstinaf Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla yerel mahkemenin UBER’in XL araçlarla verdiği hizmetin haksız rekabet oluşturduğu görüşünü onaylamış, UBER taksi uygulamasının haksız rekabet oluşturduğu yönündeki kararını ise kaldırmıştı. Konuyla ilgili İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, Radyo Trafik İzmir’e özel açıklamalarda bulundu.

“İZMİR’DE YAPILMASI GEREKEN YAPILDI”

“Ulaşıma Dair Özel” programında Radyo Trafik İzmir Yayın Sorumlusu Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Celil Anık, UBER sisteminin cep telefonu üzerinden çalıştığına dikkati çekerek, ENTaksi uygulamasının farkından bahsetti. İzmir’de bütün taksilere yerleştirilen taksi çağırma uygulamasının Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Anık, sistemin cep telefonu üzerinden değil, taksilere yerleştirilen cihaz üzerinden çalıştığının altını çizdi. 

Mahkemenin UBER ile ilgili aldığı son kararın ardından ENTaksi uygulamasının ne kadar gerekli olduğunun görüldüğünü aktaran İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Anık, herkesin aklını başına alarak düşünmesi gerektiğini söyledi. 

“Elimizi taşın altına koyacağız.” diyen Celil Anık, “ENTaksi, bizim kurduğumuz bir sistem. Gerekli çalışmaları yapmazsak sıkıntı yaşarız. Biz İzmir’de yapmamız gerekeni yaptık. Şu an sistem çalışıyor ve küresel tehlike bizim kapımızı çalmıyor.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL-İZMİR KARŞILAŞTIRMASI

İstanbul’daki 6 bin yeni taksi tartışmaları üzerinden değerlendirmelerde bulunan Anık, “İstanbul’da 6 bin taksi uygulamasının arkası biraz karışık. Pek esnafın lehine olan bir durum değil. İzmir’de taksi sayısını artırma gibi bir ihtiyacımız yok. ENTaksi uygulaması daha da oturduğu zaman İzmir’de taksiye ulaşma süresi düşecek. ENTaksi benzeri uygulamanın İstanbul’da kurulamayışının temelinde çok fazla şirketin bu işe girmeye kalkışması var. Orada yine korsan taksi çok fazla. İzmir’de korsana geçit yok. Gerekli denetimleri yapıyoruz. Haklarımızı yedirmeyeceğiz. Zaman ve son gelişmeler bizi haklı çıkarıyor. ENTaksi sistemiyle yaptıklarımızın ekmeğini yiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TAKSİMETRE ÜCRETLERİNE ZAM YOK!

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, İzmir’de taksi ücretlerine zam yapılmasının gündemlerinde olmadığını da belirterek, “Ağustos ayında fiyat ayarlaması yaptık. Bizim gündemimizde zam diye bir şey yok. Pandemi dönemi ve vatandaşın içinde bulunduğu koşullar önümüzde dururken zam istemek, birilerine hoş görünmekten başka bir şey değildir. Biz esnafımızı da müşterimizi de mağdur etmeyiz. Şu dönemde zam istemeye utanırım. Zaten fiyat anlamında İstanbul ve Ankara’nın üzerindeyiz.” açıklamasını yaptı.

ENTAKSİ İZUM UYGULAMASINDA DA OLACAK

Radyo Trafik İzmir dinleyicilerinden gelen soruları da yanıtlayan Celil Anık, araçlara kamera takılması konusunda mahkemenin ve İçişleri Bakanlığı’nın kararını beklediklerini belirtti. ENTaksi uygulaması için engelliler ile ilgili çalışmaları yılbaşından sonra hızlandıracaklarını ifade eden Anık, uygulamanın İZUM’un aplikasyonunda yer alması için intibak çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Celil Anık ayrıca, pandemi nedeniyle sekteye uğrayan VIP türü araçlar için önlerinde bir engel bulunmadığını, en kısa sürede İzmir yollarında lüks taksilerin görebileceğini söyledi.
 

@radyotrafik35