YILDIRIM: ÇILGIN BİR BAŞKAN OLACAĞIM
25 Şubat 2019 Pazartesi 18:11


Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Adaylar Trafikte” programına konuk olan İYİ Parti Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Mehmet Yıldırım, çılgın bir belediye başkanı olacağını söyledi. Yıldırım, Karşıyaka’da trafik ve otopark sorununun öncelikli konuların başında geldiğini belirterek, bu yöndeki projelerini anlattı.

Radyo Trafik İzmir, 31 Mart yerel seçimleri öncesi belediye başkan adaylarını ağırlamaya devam ediyor. “Adaylar Trafikte” programında Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan İYİ Parti Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Mehmet Yıldırım, Karşıyaka’nın mevcut sorunlarının yanı sıra bu sorunları gidermek için hazırladığı projelerinden bahsetti. “Çılgın projelerim yok ama çılgın bir başkan olacağım.” ifadesini kullanan Yıldırım, Karşıyakalılarla birlikte yol alacağını bildirdi.

“KARŞIYAKA İÇİN UĞRAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

35 senedir Karşıyaka'da siyaset yaptığını kaydeden Mehmet Yıldırım, “Bütün siyasi faaliyetlerimin merkezinde hep Karşıyaka vardı. Her daim Karşıyaka için uğraştık ve uğraşmaya devam edeceğiz. Karşıyaka'nın eğitiminden sağlığına kadar birçok kuruma yatırım yaptık. Karşıyaka'da kazandığımızı Karşıyaka için harcama hevesinde olan insanlarız.” dedi. 

“KARŞIYAKA İZMİR’İN ÇÖPLÜĞÜ OLMAK İSTEMİYOR”

İYİ Parti Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Yıldırım, Karşıyaka’nın en büyük sorunlarının başında Yamanlar Dağı’na yapılması planlanan çöp tesisi geldiğini belirterek, “Yamanlar Dağı’na bir çöp tesisi yapmak isteyen bir Aziz Kocaoğlu vardı, çok şükür bu dönem aday değil. Karşıyaka İzmir'in çöplüğü olmak istemiyor artık. Mücadelemizi 2012 senesinden beri sürdürüyoruz. Aziz Bey çok kararlıydı, çevreci dostlarımızla, akademisyenlerle birlikte hazırladığımız bilimsel raporlarla hep engelledik. Uğraşmaya devam edeceğiz, Yamanlar Dağı'na çöp tesisi yaptırmayacağız. Buraya çöp tesisi yapmak vicdansızlık olur. Menemen-Manisa yolundaki taş ocaklarının olduğu bölge çöp tesisi için uygun bir bölgedir, burası düşünülebilir. Bunu düşünmek bizim işimiz değil ama Yamanlar Dağı’na çöp tesisi yaptırmamak bizim işimiz.” ifadelerini kullandı.

“ARTIK ZAMANI GELDİ”

İzmir deyince ilk akla gelen ilçenin Karşıyaka olduğunun altını çizen Mehmet Yıldırım, “Karşıyaka'nın adı çok büyük ama yerel yönetimlerde hep mağdur kalmıştır. Bugüne kadar yapılan yatırımlar hep örselendi, ama bundan sonra bunlar olmayacak çünkü Karşıyaka'nın artık Karşıyakalı bir başkan tarafından yönetilme zamanı geldi.” diye konuştu.

“ÇÖZMEK BİZİM İŞİMİZ”

Yıldırım, Karşıyaka’nın en büyük sorunlarından biri olan stadyum konusunda da çarpıcı ifadeler kullandı: 

“Karşıyaka'da halkın kullanabileceği otelimiz, sosyal tesisimiz, meydanlarımız, üniversitemiz, stadımız yok. Yerel yöneticilerimiz stadyum konusunda hep engel oldular. Göztepe'nin stadı bitmek üzere, bizim daha temelimiz atılmadı, engellemeler de devam ediyor. 106 yıllık kulübün stadı yok! Yapılacak düzenlemelerle yeni stadyum mevcut yerine yapılabilir. Otopark sorunu da trafik sorunu da yaratmaz, biz çözeriz. Çözmek bizim işimiz…”

OTOPARK VE TRAFİK SORUNU

Karşıyaka’da genel olarak otopark ve trafik sorunu olduğunu vurgulayan ve bu konudan kendisinin de şikayetçi olduğunu kaydeden İYİ Parti Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Mehmet Yıldırım, “Otoparklar konusu çok derin bir konu. Orta vadede otopark ve trafik sorununu çözmek için Karşıyaka’nın merkezinde olan kamu alanlarını şehrin biraz daha dışına almak gibi bir düşüncemiz var. Belediye binasını ve devlet kurumlarını Anadolu Caddesi'nin üst tarafına yapacağımız kamu kampüsüne taşımak istiyoruz. Dolmuş duraklarını çarşıdan kaldırmalıyız. Katlı pazar yerinin yanındaki alana taşımayı düşünüyoruz. Ring sistemiyle yoğun dolmuş trafiğini ortadan kaldıracağız. Mevcut dolmuş duraklarının ve taşınan kamu binalarının altını otopark yapıp, üstünü de büyük bir meydan olarak düşünüyoruz. Karşıyaka'nın bir meydanı bile yok! İstasyon binasıyla, hamamıyla tarihi dokusunu koruyarak yapacağımız çalışmayla bölgeye turistik bir değer kazandıracağız. Bu düzenlemeye çok hevesliyiz. Böylece trafik de rahatlayacak.” dedi.

“ÇILGIN BİR BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM”

Otoparklar konusunda projelerin yanı sıra büyükşehir belediyesine açacağı davalardan söz eden Yıldırım, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ben çılgın bir belediye başkanı olacağım. Çılgın projelerim olmayacak çünkü kendim çılgın olacağım. Benim belediyemin hukuk birimi, halkın kamusal hakkını savunmak için büyükşehir belediyesine otopark bedelleri karşılığını almak üzere dava açacak. Kazanmaktan öte dikkat çekmek için yapmak istiyorum. İnşallah o davaları kazanmış oluruz, diğer belediyelere de emsal teşkil eder. Kazandıktan sonra otoparklar ücretsiz olacak.”

“KARŞIYAKA TRAMVAYINA BOŞUNA PARA HARCANDI”

Mehmet Yıldırım, Karşıyaka’da geçtiğimiz yıl hizmete giren tramvayın gereksiz olduğu düşüncesinde… “İzmir'in denize paralel taşımaya ihtiyacı yok.” diyen Yıldırım, “957 ilçe içerisinde devlet hastanesi olmayan tek ilçeyiz! Aynı zamanda stadyumu olmayan bir ilçeyiz ama 500 milyon liraya yapılan bir tramvayımız var. Tramvayın güzergahı yanlıştı... Yeni Girne'den sahile doğru yapılacak bir tramvayın başımızın üstünde yeri var. Bu trafiği rahatlatırdı. Denize paralel tramvay yapılması keyfidir. Küçük gemilerle dilenci vapuru gibi denizden taşımacılık yapılabilirdi. Sormadan tramvay yaptılar.” şeklinde konuştu.

Bu konuda çözümlerinin de olduğunun altını çizen İYİ Parti Karşıyaka Belediye Başkan Adayı, “1 Nisan sabahı güneş Karşıyaka'dan doğarsa, ki doğacak; bizim faytonlarımız elektrikli olacak, sahil boyunca traktör römorkundan oluşturulmuş tren modeli bir sistem yapmak istiyoruz. Bostanlı Deresi’nde kanal tekneleri çalıştırmak istiyorum. Hem trafiği rahatlatmak, hem Karşıyaka’yı yeniden çekim merkezi haline getirmek için projelerimiz var. Bunları yaparken de Karşıyaka halkının görüşü alınacak.” dedi.

"AZİZ KOCAOĞLU İLE VİZYONLARIMIZ BİRLEŞMEDİ"

Yıldırım, Radyo Trafik İzmir dinleyenlerinin sahil hattındaki düzenlemeye ilişkin eleştirileri üzerine ise şunları söyledi:

“Ben de çocukluğumdaki Karşıyaka sahilini istiyorum. Karşıyakalı olmayan Karşıyakalılar yüzünden bütün değerlerimizi kaybettik. Sahilde yapılan düzenlemeler Karşıyakalıların istediği düzeyde değil. Yasemin Kafe'de oturduğumda önceden denizi görüyordum, şimdi göremiyorum. Aziz Kocaoğlu ile vizyonlarımız uyuşmadı, anlaşamadık. Tunç Soyer'i takip ediyorum, yaptığı işlerin düzgün olduğuna inanıyorum. Tunç Bey ile çok uyumlu bir birliktelik çıkaracağımıza inanıyorum. Tunç Soyer'in de onayı ve desteğiyle sahilde küçük kafeteryalar düşünüyorum. Halkın gevreğini, boyozunu uygun fiyata yediği, belediyenin işlettiği alanlar düşünüyorum. Yazın kullanılabilen, taburelere oturulup çay içilebilen mekanlar, düzenlemeler yapmak istiyoruz.”

EĞİTİM PİSTİ PROJESİ

Karşıyaka’da sürücü kurslarının sahipsiz olduğundan ve sığınacak bir yerleri olmadığından bahseden Mehmet Yıldırım, “Onlara sözümdür; Örnekköy'de daha önce stat olarak düşünülen 70 dönümlük alanda sınav pisti yapmak istiyoruz. Sürücü kurslarının duayen ismi rahmetli Emin Sular’ın ismini de burada yaşatacağız.” şeklinde konuştu.

“YETER Kİ KARŞIYAKALI İSTESİN”

Son olarak Karşıyaka’da sosyal tesis eksikliğinden dert yanan Yıldırım, “Sosyal tesislerimiz yok, kaliteli bir düğün salonumuz yok. Örnekköy’de belediye şantiyesinin olduğu alanda göletvari sosyal tesisler inşa etmek istiyoruz. Daha da ileriye gidip, bundan sonra açılacak alkollü mekanların da bu alanın çevresinde toplanmasını istiyorum. Eğlencenin, dinlencenin adresi tek bir yerde toplanmalı. Bütün projelerimizi Karşıyakalılara sorarak yapacağız. Şimdiki yöneticiler, kendisini halka değil yöneticilerine karşı sorumlu hissediyor. "Ben yaptım oldu" anlayışıyla çalışıyorlar. Biz Karşıyakalılarla birlikte yol alacağız. Yeter ki Karşıyakalı istesin, yeter ki gönül birliğimiz olsun.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.
 

@radyotrafik35