FREN TEKNİK UZMANI ALPAY LÖK’TEN KIŞ LASTİĞİ TAVSİYELERİ
25 Ekim 2018 Perşembe 16:28

 

Hava şartları değişti, kış kendini göstermeye başladı. Güvenli ve sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmek için alınan önlemlerin yanı sıra bazı zorunluluklar da sürücülerin gündemine yerleşti. En çok merak edilen konuların başında ise kış lastiği yer alıyor. Fren Teknik Uzmanı Alpay Lök, Radyo Trafik’e kış lastiği konusunda bilgilendirmelerde bulundu.  Mevcut mevzuata göre 2018 - 2019 kış sezonu için önerilerde bulunan Lök, zorunlu olmamasına karşın otomobillerin de kışın kış lastiği takmaları gerektiğini söyledi.  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi.

Kış lastiği konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda, Fren Teknik Uzmanı Alpay Lök’ün uyarıları şu şekilde:

“Kışın takılması gereken lastik kanun 65/A'da "Kış Lastiği" iken, 1 Nisan 2017 tarihli UDHB tebliğinde ise "M+S lastiği" şeklindedir. Önerimiz üzerinde Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olanların tercih edilmesidir.
Otomobil, minibüs, hafif ticari araç ve okul servislerine takılan lastiklerin üzerinde Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olanları tercih edilmelidir.
Mevzuata göre şehirlerarası otobüslerin, sadece çeker dingiline M+S lastiği takılması yeterlidir. Lakin bizim önerimiz, özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu'ya gidecek otobüsler için tüm tekerlerinde Kış Lastiği logosu (3PMSF Üç Tepeli Dağ içinde Kar Tanesi) olan lastikler takmalarıdır. Ayrıca TIR römorklarında Kış Lastiği 1 Nisan 2017 UDHB tebliğine göre zorunlu değil. Güvenli bir sürüş için bizim önerimiz zorunlu olmasa dahi en az 1-2 dingilde M+S logosu olan lastiklerin kullanılmasıdır.”

@radyotrafik35