İZBAN ADIM ADIM GREVE
22 Ekim 2018 Pazartesi 14:18

 

İZBAN'da greve adım adım yaklaşılıyor. Demiryolu İşçileri Sendikası ile İZBAN yönetimi arasında yapılan görüşmelerde hala anlaşma sağlanamadı.

İzmir'de her gün binlerce kişinin yolculuk yaptığı İZBAN'da yönetim ile Demiryolu İşçileri Sendikası arasında gerçekleştirilen toplu iş görüşmelerinde taraflar masadan kalktı. Sendika yüzde 28 zam talep ederken, yönetim ise yüzde 14’lük bir zam teklifinde bulundu. Bakanlık tarafından atanan arabulucudan üç gün sonra raporun geleceği ve bu raporun ardından 60 gün içinde işçilerin iş bırakma hakkına kazanacağı bildirildi.

PASİF DİRENİŞ BAŞLADI

Görüşmelerden sonuç alamadıklarını aktaran Demiryolu İşçileri Sendikası Başkanı Hasan Ervüz, "Zor bir süreç oldu. Bizim yüzde 28’lik zam talebimize karşılık yüzde 14 önerdiler. Değişiklik istediğimiz 13 maddeden yalnızca 3’ünü kabul ettiler. Bu şartlar altında anlaşmamız mümkün değil. Bir makinistin bin 878 TL’ye tren kullanmasını istemiyoruz. Şimdi arabulucunun raporunu bekliyoruz. Rapor geldikten sonra 60 gün içinde 6 gün önceden bildirmek koşuluyla grev kararı alabileceğiz" dedi. 

Grev çanlarının çaldığı İZBAN'da işçiler pasif direniş başlattı. Çalışanlar mesai saatleri boyunca siyah kurdele takıyor.

@radyotrafik35