"EN ÇOK İZMİR ETKİLENECEK"
8 Ekim 2018 Pazartesi 20:32

Yaz saati uygulamasından en çok İzmir etkilenecek! Elektrik Mühendisler Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, “Güneşli günleriyle bilinen kentimizde kelimenin tam anlamıyla bir sabah karanlığına mahkûm kalacağız” dedi.

Enerji tüketimini etkileyen çok sayıda parametre olmasına rağmen, ekonomik verilerin ve sanayi üretiminin daha yüksek olduğu dönemde bile, uygulamaya geçildiği dönemin altında bir artış yaşanması temel gösterge olarak kabul edilmeli. Bu nedenle uygulamanın enerji tasarrufu sağladığını söylemek imkânsız. Hatta tam tersine EMO’nun uygulama öncesi dile getirdiği ve dikkate alınmayan uyarılarının gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.Ülkenin en batısında yer aldığı için saat dilimi değişikliğinden en çok etkilenen illerden birinin de İzmir olduğunu vurgulayan Uğurlu, “Daha karanlık ve soğuk bir sabaha uyanan İzmir'liler ısınma için de eskisinden daha fazla enerji tüketmekte. 

‘KARANLIKTA EĞİTİME DEVAM’ 

Hükümet, öğrencilerin sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kalmaları ve “tasarrufa değil israfa” neden olduğu eleştirilerine karşın ileri saat uygulamasını ( yaz saati) kalıcı hale getirdi. Bundan böyle saatler geri alınmayacak. Cumhurbaşkanı kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati) her yıl, yıl boyu sürdürülecek. Yaz saati uygulaması özellikle okullarda çocukların sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kalmaları nedeniyle eleştirilmişti. Veliler ders saatlerinin buna göre düzenlenmesini talep etmişlerdi. 

@radyotrafik35